Կոլումբիական Մեդելյինի քաղաքապետը տեղեկացրել է Մանոլո մականունով հանցագործի կալանավորման մասին, որը մանկապարտեզում աշխատելու ժամանակ բռնաբարել է 21 երեխայի։ Հանցագործությունը հանգեցրել է այն բանին, որպեսզի Կոլումբիայում ընդունվի օրենք երեխաների հանդեպ բռնության համար ցմահ բանտարկություն սահմանելու մասին, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Մի քանի րոպե առաջ կալանավորվել է Իսմայել Դարիո Լոպերան՝ Մանոլո կեղծանունով, որի ձերբակալման մասին հրաման է տրվել հանցագործությունների պատճառով, որոնք կապված են սեռական բնույթի բռնի գործողությունների հետ այն տխուր իադարձություններից հետո, որոնք տեղի էին ունեցել Սանտա Քրուս շրջանում»,- տեղեկացրել է Մեդելյինի քաղաքապետ Դանիել Կինտերո Կալյեն Թվիթերի իր միկրոբլոգում։
Մեդելյինի մանկապարտեզում այս անմարդկային հանցագործությունների եւ հետաքննություն սկսելու մասին տեղեկատվությունը հրապարակվել է հունիսի 28-ին, պարզվել է, որ երեք տարի 52-ամյա Լոպերան աշխատել է որպես խոհանոցի օգնական եւ այդ ընթացքում կատարել է բռնի գործողություններ մանկապարտեզի մինչեւ չորս տարեկան առնվազն 21 սանի հանդեպ։ Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ երեխաները նրան անվանում էին «մեծ ընկեր»։
Կոլումբիայի նախագահ Իվան Դուքեն այս տեղեկատվության հրապարակումից հետո ցանկացել է «բանտում փտեցնել» հանցագործին եւ ութ օր անց ստորագրել է օրենք, որը սահմանում է ցմահ բանտարկություն բռնարարներին եւ անչափահասներ սպանողներին։

Мэр колумбийского Медельина сообщил об аресте преступника по кличке Маноло, который за время работы в детском саду изнасиловал 21 ребенка. Преступление привело к принятию в Колумбии закона о пожизненном заключении за насилие над детьми, передает РИА Новости
«Несколько минут назад был задержан Исмаэль Дарио Лопера по прозвищу Маноло, в отношении которого действует ордер на арест за преступления, связанные с насильственными действиями сексуального характера после печальных событий, произошедших в районе Санта-Крус», - сообщил мэр Медельина Даниэль Кинтеро Калье в своем микроблоге в Twitter.
Информация о бесчеловечных преступлениях в детском саду Медельина и начале расследования была обнародована 28 июня - выяснилось, что в течение трех лет 52-летний Лопера работал помощником по кухне и за это время совершил насильственные действия по меньшей мере над 21 воспитанником этого сада в возрасте до четырех лет. По данным СМИ, дети называли его «большим другом».
Президент Колумбии Иван Дуке после публикации этой информации пожелал «сгнить в тюрьме» исполнителю преступления и спустя восемь дней подписал закон, устанавливающий пожизненное заключение насильникам и убийцам несовершеннолетних.