Գերմանիայում դատարանի առջեւ է կանգնել նացիստական SS-ի 100-ամյա նախկին պահապանը, որին սպանության մեղսակցության 3518 կետերով մեղադրանք է առաջադրվել: Նա Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Բեռլինի ծայրամասում գտնվող համակենտրոնացման ճամբարի պահապան է եղել:
Նեյրուպին նահանգի դատարանի մամուլի քարտուղարը հայտարարել է, որ դատավարությունը կսկսվի հոկտեմբերի սկզբին: 100-ամյա տղամարդու անունը չի բացահայտվում՝ գաղտնիության գերմանական օրենսդրությանը համապատասխան, հայտնում է AP-ն:
Կասկածյալը, ինչպես նշվում է, 1942-1945 թվականներին աշխատել է Զաքսենհաուզենի ճամբարում՝ որպես նացիստական կուսակցության ռազմականացված թեւի շարքային անդամ:
Իշխանությունները նշում են, որ չնայած իր պատկառելի տարիքին, կասկածյալը դատավարության համար համարվում է բավական պիտանի, թեեւ դատական նիստերի օրական ժամերը կսահմանափակվեն:
Նեյրուպինի գործը 2019 թվականին փոխանցվել է Լյուդվիգսբուրգի հատուկ դաշնային դատախազության կողմից, որին հանձնարարված է հետաքննել նացիստական ժամանակաշրջանի ռազմական հանցագործությունները:
Ըստ տեղական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների` մեղադրյալը բնակվում է Բեռլինից դուրս` Բրանդենբուրգյան հողում:

В Германии перед судом предстал 100-летний бывший нацистский охранник СС, которому предъявлено обвинение по 3 518 пунктам обвинения в соучастии в убийстве. Он был охранником СС в концентрационном лагере на окраине Берлина во время Второй мировой войны.
Пресс-секретарь суда штата Нойруппин заявила, что судебный процесс начнется в начале октября. Имя столетнего гражданина не было разглашается в соответствии с немецкими законами о конфиденциальности, передает AP.
Подозреваемый, как утверждается, работал в лагере Заксенхаузен с 1942 по 1945 год в качестве рядового члена военизированного крыла нацистской партии.
Власти заявляют, что, несмотря на его преклонный возраст, подозреваемый считается достаточно годным, чтобы предстать перед судом, хотя количество часов в день, в течение которых суд находится в заседании, возможно, придется ограничить.
Дело в Нойруппине было передано в 2019 году специальной федеральной прокуратурой в Людвигсбурге, которой поручено расследование военных преступлений нацистской эпохи.