Կանադայի իշխանություններն աշխատում են «պատվաստման թվային անձնագրի» ստեղծման վրա, որը թույլ կտա քաղաքացիներին մեկնել արտասահման, այն պետք է հասանելի լինի առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում, հայտնում է Reuters-ը:
Նախքան անձնագրի ստեղծումը, Օտտավան ընդհանուր մոտեցումը պետք է համաձայնեցնի 10 նահանգների եւ երեք հյուսիսային տարածքների հետ: «Սա առանցքային քայլ է, որպեսզի կանադացիներն ունենան անհրաժեշտ փաստաթղթերը, երբ կրկին կարելի լինի անվտանգ ճանապարհորդել»,- լրագրողներին հայտարարել է ներգաղթի նախարար Մարկո Մենդիչինոն:
Կանադան պատվաստումների ցուցանիշներով աշխարհում լավագույններից է: Հուլիսի 31-ի դրությամբ 12 եւ բարձր տարիքի քաղաքացիների 81%-ին մեկ պատվաստում են արել, իսկ 68%-ին՝ երկու:

Власти Канады работает над созданием «цифрового паспорта вакцинации», который позволит гражданам выезжать за границу, он должен быть доступен в ближайшие несколько месяцев, передает Reuters.
До создания паспорта Оттаве необходимо согласовать общий подход с 10 провинциями и тремя северными территориями. «Это ключевой шаг к тому, чтобы у канадцев были необходимые документы, когда снова можно будет безопасно путешествовать», - заявил журналистам министр иммиграции Марко Мендичино.
В Канаде один из лучших показателей вакцинации в мире. По состоянию на 31 июля 81% граждан в возрасте 12 лет и старше сделали одну прививку, а 68% - две.