Covid-19-ի դեմ պատվաստվածների եւ չպատվաստվածների միջեւ միջեւ անջրպետը, ամենայն հավանականությամբ, ավելի կխորանա, քանի որ ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում պաշտոնյաները ծրագրում կամ ավելի շատ սահմանափակումներ են մտցնում այն մարդկանց համար, ովքեր դեռ չեն պատվաստվել Covid-ի դեմ:
Աշխարհի գրեթե բոլոր կառավարություններն առայժմ դեմ են հանդես գալիս Covid-ի դեմ պարտադիր պատվաստումների ներդրմանը, չնայած շատերը ներդրել են «պատվաստման անձնագրեր», որոնք պատվաստված անձին ավելի շատ ազատություն եւ հնարավորություններ են տալիս, քան չպատվաստվածներին:
Առօրյա կյանքի ասպեկտները դառնում են ավելի դժվար նրանց համար, ովքեր չեն պատվաստվել Covid-ի դեմ, եւ պատվաստումը մերժողների մեջ աճում է զայրույթի եւ անարդարության զգացումը:
Չնայած նման գործողությունների դեմ բողոքներին, ճանապարհորդելու, աշխատելու, շփվելու եւ ժամանցի ազատությունն ավելի ու ավելի է որոշվում Covid-ի դեմ պատվաստման կարգավիճակով:
ԱՄՆ-ն ազգային մակարդակով բացառել է Covid-ի դեմ պարտադիր պատվաստումները՝ դեռ ապրիլին մերժելով պատվաստումների անձնագրի հայեցակարգը գաղտնիության եւ քաղաքացիների իրավունքների մտահոգությունների պատճառով: Սակայն որոշ պետություններ լրացուցիչ սահմանափակումներ են կիրառում չպատվաստվածների նկատմամբ:
Covid-ի դեմ պատվաստումն այժմ պարտադիր է Նյու Յորքի քաղաքապետարանի աշխատակիցների համար, եւ սեպտեմբերի կեսերից փակ սրճարանների, մարզասրահների եւ ժամանցի կենտրոնների աշխատակիցներից ու հաճախորդներից կպահանջվի պատվաստման ապացույց ներկայացնել: Կալիֆոռնիայի առողջապահության ոլորտի աշխատողները եւս հոկտեմբերից պետք է ապացույցներ ներկայացնեն, որ ամբողջովին պատվաստվել են: Պենտագոնը հայտարարել է, որ նախատեսում է Covid-ի դեմ պատվաստումը զինծառայողներին համար պարտադիր դարձնել ոչ ուշ, քան սեպտեմբերի կեսից:
Ֆրանսիան, Հունաստանը եւ Մեծ Բրիտանիան այն եվրոպական երկրներից են, որտեղ բուժաշխատողների ու սպասակող անձնակազմի պատվաստումները պարտադիր են: Չինաստանում իշխանության որոշ տեղական մարմիններ հաղորդել են, որ աշակերտներին չի թույլատրվի սեպտեմբերին դպրոց գնալ, եթե նրանց ամբողջ ընտանիքը լիովին պատվաստված չլինի:
Ավստրալիայում կարանտինում գտնվող որոշ նահանգներ աշխատանքի վերադառնալ թույլ են տալիս միայն պատվաստվածներին եւ ասում են, որ սահմանափակումները կվերացվեն միայն բնակչության մեծամասնության պատվաստումից հետո:
Եվրոպական շատ երկրներ այժմ ճանապարհորդներից պահանջում են ապացուցել, որ ամբողջությամբ պատվաստված են: Հակառակ դեպքում պետք է կարանտինային սափմանափակումների ենթարկվեն:
Շատերը դժգոհ են պատվաստվածների եւ չպատվաստվածների միջեւ տարբերություն դնելու միտումից: Նեապոլի երիտասարդ բնակիչ Մարկո դե Մատեոն, ով սիրում է ճանապարհորդել, դժգոհ է Իտալիայում տիրող իրավիճակից, որտեղ ներդրվել է «կանաչ անցաթուղթը»: Նա իրավիճակը համեմատում է «առողջապահության եւ տնտեսության դիկտատուրայի» հետ:
«Իշխանության ղեկին գտնվողները օրենսդրորեն սահմանափակում են մարդու ազատությունն ու արժանապատվությունը», - ասել է նա: «Կանաչ անցաթղթի ներդրումն աշխատանքի ոլորտում՝ ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածում, պառակտում է հասարակությունը», - CNBC-ի հետ հարցազրույցում ասել է նա:

Разрыв между вакцинированными и невакцинированными от Covid-19, вероятно, станет еще глубже, поскольку официальные лица в США и Европе планируют или вводят все большее количество ограничений для людей, которые не сделали прививку от Covid.
Почти все правительства во всем мире до сих пор сопротивлялись введению обязательной вакцинации против Covid, хотя многие ввели «паспорта о вакцинации», которые дают иммунизированному носителю больше свобод и возможностей, чем невакцинированным людям.
Аспекты повседневной жизни становятся все более сложными для тех, кто не вакцинирован против Covid, и среди тех, кто отвергает вакцину, растет чувство гнева и несправедливости.
Несмотря на протесты против таких действий, свобода путешествовать, работать, общаться и заниматься досугом все больше определяется статусом вакцинации против Covid.
На национальном уровне США исключили обязательную вакцинацию против Covid, отклонив концепцию паспортов вакцинации еще в апреле из-за опасений по поводу конфиденциальности и прав граждан. Но в некоторых штатах вводятся дополнительные ограничения для непривитых.
Вакцинация против Covid теперь обязательна для муниципальных служащих Нью-Йорка, а с середины сентября у сотрудников и клиентов закрытых кафе, спортзалов и развлекательных центров будут требовать доказательства вакцинации. Между тем, работники медицинских учреждений в Калифорнии должны будут предоставить доказательства того, что они прошли полную вакцинацию против Covid с октября.  Пентагон заявил, что планирует сделать вакцинацию против Covid обязательной для военнослужащих не позднее середины сентября.
Франция, Греция и Великобритания входят в число европейских стран, в которых обязательна вакцинация медицинских работников или обслуживающего персонала. Сообщается, что в Китае некоторые местные органы власти заявили, что в сентябре учеников не пустят в школу, если вся их семья не будет полностью вакцинирована. В Австралии некоторые штаты, находящиеся в карантине, разрешают возвращаться к работе только вакцинированным и заявляют, что ограничения будут сняты только после того, как большинство людей будет иммунизировано.
Многие европейские страны теперь требуют, чтобы путешественники доказали, что они полностью вакцинированы. В противном случае они должны быть помещены в карантин.
Многие люди недовольны тенденцией различать вакцинированных и невакцинированных. Марко де Маттео, молодой неаполитанец, который любит путешествовать, недоволен ситуацией в Италии, где был введен «зеленый пропуск». Он  сравнивает ситуацию с «диктатурой здравоохранения и экономики».
«Те, кто находится у власти, законодательно ограничивают свободу и достоинство человека», - сказал он. «Введение зеленого пропуска в сфере труда, как в государственном, так и в частном секторе раскалывает общество», - сказал он CNBC.