Բելառուսի պետական սահմանապահ կոմիտեն (ՊՍԿ) իր Telegram-ալիքում հավաստիացնում է, որ լեհ սահմանապահները բելառուսական սահման են հասցրել ծեծված փախստականի։ Այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Միջադեպը տեղի է ունեցել լեհ-բելառուսական սահմանին, որը պահպանվում է Գրոդնոյի սահմանապահ խմբի կողմից։ Լեհ սահմանապահները մարմնական վնասվածքներ ունեցող օտարերկրացուն հասցրել են սահմանագիծ։ Իրաքի քաղաքացի տղամարդու քունքը պատռված էր։ Լեհ ուժայիններից օգնություն չստանալով՝ նա դիմել էր բելառուս սահմանապահներին։ Վերջինները հենց սահմանին լվացել են նրա վերքը եւ ստերիլ վիրակապ դրել։
Տղամարդն ասել է, որ Լեհաստանում փախստականի կարգավիճակ ստանալու միջնորդություն է ներկայացրել եւ մտադիր է կրկնել փորձը՝ չնայած լեհական կողմի կիրառած բռնի գործողություններին փախստականների հանդեպ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Государственный пограничный комитет (ГПК) Белоруссии утверждает на своем Telegram-канале, что польские пограничники доставили к белорусской границе избитого беженца. Об этом сообщает ТАСС
«Инцидент произошел на польско-белорусском участке границы, охраняемом Гродненской погрангруппой. Польские стражи границы доставили иностранца, имеющего телесные повреждения, к линии границы. У мужчины, гражданина Ирака, была сильно рассечена бровь. Не получив помощи от польских силовиков, он обратился к белорусским пограничникам. Те прямо на линии границы промыли рану и наложили стерильную повязку.
Мужчина пояснил, что заявлял ходатайство о предоставлении статуса беженца в Польше и намерен повторить попытку, несмотря на принимаемые польской стороной насильственные действия в отношении беженцев», — говорится в сообщении.