Սիդնեյի եւ Նոր Հարավային Ուելսի բնակիչներն այժմ մինչեւ 3700 դոլար տուգանքի կենթարկվեն՝ կորոնավիրուսային սահմանափակումները խախտելու համար:
Նոր Հարավային Ուելսի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ տուգանքները 737 դոլարից հասել են 3700 դոլարի, հաղորդում է Reuters-ը:
Թեեւ տեղական իշխանությունները քննարկում էին որոշ սահմանափակումների մեղմացման հնարավորությունը այն դեպքում, երբ Սիդնեյի ինը շաբաթվա մեկուսացումը պետք է ավարտվեր օգոստոսի 28-ին, գործունեության սահմանափակումները, ամենայն հավանականությամբ, կպահպանվեն, իսկ Բերեջիկլյանը շաբաթ օրը ասել է, որ «սեպտեմբերը եւ հոկտեմբերը շատ դժվար կլինեն»: «Սա տառացիորեն պատերազմ է»,- հավելել է նա:
Նոր Հարավային Ուելսում շաբաթ օրը գրանցվել է COVID-19-ի 466 նոր հաստատված դեպք, ինչը գերազանցել է նախորդ օրը սահմանված ռեկորդը, որը կազմել էր 390։
Շաբաթ օրը գրանցվել էր նաեւ կորոնավիրուսից մահվան չորս նոր դեպք, ինչի հետեւանքով ընդհանուր թիվը հասել է 42-ի:
«Մենք պետք է ընդունենք, որ սա վատթարագույն իրավիճակն է, որում հայտնվել է Նոր Հարավային Ուելսը առաջին օրվանից»,- ասել է Բերեջիկլյանը:
Առանց պաշտոնական թույլտվության նահանգի գյուղական շրջաններ մուտք գործողների համար կկիրառվի նոր տուգանք՝ 2210 դոլարի չափով:
Թեեւ Ավստրալիայում վերջին շաբաթների ընթացքում գրանցվել է COVID-19-ի դեպքերի աճ, թվերը դեռ շատ ավելի ցածր են, քան աշխարհի այլ հարուստ երկրներում:
Ջոն Հոփկինսի համալսարանի հավաքած տվյալներով՝ ընդհանուր առմամբ, շաբաթ օրվա դրությամբ երկրում գրանցված է COVID-19-ի ավելի քան 38 600 դեպք:

Жители Сиднея и  штата Новый Южный Уэльс теперь будут подвергаться штрафам в размере до 3700 долларов за нарушение коронавирусных ограничений.
Премьер-министр Нового Южного Уэльса Глэдис Береджиклян заявила на пресс-конференции, что штрафы были увеличены с 737 до  3700 долларов, сообщает Reuters.
В то время как местные власти рассматривали возможность ослабления некоторых ограничений к тому времени, когда девятинедельная изоляция в Сиднее должна была закончиться 28 августа, ограничения на деятельность, вероятно, сохранятся, и Береджиклян заявила в субботу, что «сентябрь и октябрь будут очень трудными». «Это буквально война», - добавила она.
В субботу в Новом Южном Уэльсе было зарегистрировано 466 новых подтвержденных случаев COVID-19, что превзошло предыдущий рекорд в 390, установленный накануне.
В субботу также было зарегистрировано четыре новых случая смерти, связанных с коронавирусом, в результате чего общее число случаев достигло 42.
«Мы должны признать, что это худшая ситуация, в которой находился Новый Южный Уэльс с первого дня», - сказала Береджиклян.
Новый штраф в размере 2210 долларов будет наложен на лиц, въезжающих в сельские районы штата без официального разрешения.
Хотя в последние недели в Австралии зарегистрирован всплеск случаев заболевания COVID-19, его цифры по-прежнему намного ниже, чем в других богатых странах по всему миру.
По данным, собранным Университетом Джона Хопкинса, по состоянию на субботу в стране зарегистрировано в общей сложности более 38600 случаев COVID-19.