Նիգերի հարավ-արեւմուտքում գտնվող գյուղերից մեկի վրա հարձակման ժամանակ անհայտ անձինք 37 խաղաղ բնակչի են սպանել, հայտնում է Reuters-ը:
Հարձակումը տեղի է ունեցել Բանիբանգու կոմունայում՝ Մալիի սահմանի մոտակայքում, որտեղ այս տարի իսլամիստ գրոհայինները հարյուրավոր խաղաղ բնակիչների են սպանել:
Նիգերի Տիլաբերի եւ Թահուա շրջաններում զինված խմբավորումները 2021 թվականին ավելի քան 420 խաղաղ բնակչի սպանել են եւ տասնյակ հազարավոր մարդկանց վտարել են իրենց տներից, ասվում է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում:
Այդ գրոհները մաս են կազմում ավելի լայնածավալ հակամարտության, որն ընդգրկում է աֆրիկյան Սահելի շրջանի սահմանամերձ Մալի, Բուրկինա Ֆասո եւ Նիգեր շրջանները, որոնք «Ալ-Քաիդա»-ի եւ «Իսլամական պետության» ջիհադիստները ձգտում են իրենց վերահսկողության տակ առնել:

Unidentified armed men have killed 37 civilians, including 14 children, in an attack on a village in southwest Niger, according to internal security service memos and a local official, Reuters reported.
The attack occurred in the commune of Banibangou, in the Tillabery region near the Malian border, where Islamist militants have massacred hundreds of civilians this year.
Armed groups in the Tillabery and Tahoua regions have killed over 420 civilians and driven tens of thousands of others from their homes in 2021, Human Rights Watch said in an August 11 report.
The attacks are part of a wider conflict spanning the borderlands of Mali, Burkina Faso and Niger in Africa’s Sahel region where jihadists linked to al Qaeda and Islamic State are seeking to take control.