Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, պատասխանելով հարցին, թե ինչ խորհուրդներ կարող են տրվել այն մարզիկներին, ովքեր ցանկանում են դիվանագիտություն մտնել սպորտային կարիերայի ավարտից հետո, կատակել է, որ սիրով բռնցքամարտիկին կընդունի ասպարեզ՝ հաշվի առնելով լարված իրավիճակը համաշխարհային թատերաբեմում, հաղորդում է ՏԱՍՍ -ը:
«Հաշվի առնելով միջազգային ասպարեզում առկա իրավիճակը, ես այժմ սիրով բռնցքամարտիկների կընդունեի մեր դիվանագիտություն»,- ասել է նա Սվերդլովսկի մարզի մարզական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
«Իսկ եթե լուրջ, ապա՝ սպասում ենք: Եթե դուք ձգտում եք զգում դեպի դիվանագիտական աշխատանքը, ապա պետք է փորձեք ձեզ: Բայց դրա համար անհրաժեշտ է լեզուներ սովորել եւ համապատասխան կրթություն ստանալ»,- շարունակել է նախարարը:

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, отвечая на вопрос о том, что можно посоветовать спортсменам, которые хотят после окончания спортивной карьеры пойти в дипломатию, пошутил, что охотно брал бы в эту сферу боксером с учетом напряженной ситуации на мировой арене, передает ТАСС.
«Учитывая нынешнее положение на международной арене, я бы сейчас в нашу дипломатию охотно брал бы боксеров», - сказал он на встрече с представителями спортивного сообщества Свердловской области.
«А если серьезно, то милости просим. Если вы чувствуете стремление, тягу к дипломатической работе, то надо себя попробовать. Но для этого нужно и языки выучить, получить соответствующее образование», - продолжил министр.