Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը վճռական է 2022 թվականի սկզբին հանրությանը նոր սահմանադրությունը ներկայացնելու հարցում: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, փոխանցում է Diken-ը:
Մայիսին Էրդողանն ասել էր, որ ԱԶԿ-ն հասել է փաստաթղթի նախագծի պատրաստման վերջին փուլին: Կառավարությունը հանրային հավանության կհասնի համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով:
Էրդողանի խոսքով՝ ԱԶԿ-ն շուտով նաեւ խորհրդարան կներկայացնի դատական ​​համակարգի բարեփոխումների վերաբերյալ օրենսդրական ակտերի նոր փաթեթը: Նա նշել է, որ կառավարության բարեփոխումների ռազմավարությունը հիմնված է «անձնական ազատությունների, ավելի հզոր հասարակության եւ ավելի ժողովրդավար Թուրքիայի վրա»:

Правящая партия Справедливости и развития полна решимости представить общественности новую конституцию в начале 2022 года. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, сообщает  Diken.
В мае Эрдоган заявил, что ПСР подошла к завершающей стадии подготовки проекта документа. Правительство будет добиваться одобрения общественности на общенациональном референдуме.
По словам Эрдогана, ПСР  также в ближайшее время представит в парламент новый пакет законодательных актов по реформированию судебной системы. Он отметил, что  стратегия реформ правительства основана на «личных свободах, сильном обществе и более демократичной Турции».