Ամեն ժամ օդում են գտնվում ռուսական ռազմական գերատեսչության մի քանի տասնյակ ինքնաթիռներ, որոնց տեղաշարժերը, ինչպես նաեւ իրավիճակը Սիրիայում, Լեռնային Ղարաբաղում եւ աշխարհի այլ շրջաններում վերահսկվում է Պաշտպանության կառավարման ազգային կենտրոնի կողմից: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, փոխանցել է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք միաժամանակ, օրվա ցանկացած ժամի, մոտ 16-20 գնացք ունենք, որոնք կամ մեր բեռներով, կամ մարդկանցով մեկնում են երկրի տարբեր մասեր: Միաժամանակ օդում գտնվող 70 ինքնաթիռ: Ընդհանուր առմամբ, այստեղ այն ամենն է, ինչ վերաբերում է բանակի կյանքին», - ասել է Շոյգուն երիտասարդներին՝ «Նոր գիտելիք» կրթական մարաթոնի շրջանակներում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Պաշտպանության կառավարման ազգային կենտրոնում: Նախարարի խոսքով՝ այդտեղից է կատարվում զինված ուժերի վերահսկողությունը Ռուսաստանի տարածքում եւ դրանից դուրս: «Սա կառավարման կենտրոնի համակարգ է. կառավարվում են զինված ուժերի, նավատորմի, բանակի կյանքի բոլոր ոլորտները ինչպես մեր երկրում, այնպես էլ արտերկրում: Սա Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանական կառավարման ազգային կենտրոնն է: Այն բաղկացած է մի քանի մասերից: Գլխավորն, իհարկե, ամենօրյա կառավարման կենտրոնն է, մարտական կառավարման կենտրոնը: Այստեղից մենք կառավարում ենք մեր ողջ նավատորմը, բեռների տեղաշարժը, բանակի ապահովումը, Սիրիայում լայնածավալ աշխատանքի ապահովումը, մեր բազաները Ղրղզստանում, Հայաստանում, խաղաղապահ ուժերը Լեռնային Ղարաբաղում, թիկունքային ապահովման աշխատանքները», - ասել է Շոյգուն:

Несколько десятков воздушных судов российского военного ведомства ежечасно находятся в воздухе, их перемещения, как и ситуацию в Сирии, Нагорном Карабахе, других регионах мира отслеживает Национальный центр управления обороной (НЦУО). Об этом сообщил министр обороны РФ Сергей Шойгу, передает ТАСС.
«У нас одновременно, ну если взять там любой час из суток, то у нас примерно от 16 до 20 железнодорожных составов, которые едут либо с нашими грузами, либо с нашими людьми в разные уголки страны, до 70 воздушных судов, которые находятся одновременно в воздухе. В общем, здесь все, что касается жизни армии», - сказал Шойгу, общаясь с молодежью в рамках просветительского марафона "Новое знание".
Встреча проходила в стенах НЦУО. По словам министра, отсюда идет управление вооруженными силами на территории России и за ее пределами. «Это такая система центра управления - управление, всеми сферами жизни вооруженных сил нашей страны, флотом, армией как у нас в стране, так и за рубежом. Это Национальный центр управления обороной Российской Федерации. Состоит он из нескольких частей. Основное - это, конечно, центр повседневного управления, центр боевого управления. Мы отсюда управляем, собственно, всем - нашим флотом, передвижением грузов, обеспечением армий, обеспечением проведения большой работы в Сирии, наших баз в Киргизии, Армении, управлением силами в Нагорном Карабахе миротворческими, управлением тыловым обеспечением», - сказал Шойгу.