Եռաբլուրում, Հայաստանի գյուղերի ու քաղաքների դրոշակակիր գերեզմաններում այսօր բռունցքվելու օր է, այսօր տղերքի ու մեր Հայրենիքի` Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրն է։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «Հայրենիք» կուսայկցության ղեկավար, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
«Տղերքը չկան, Հայրենիքն արնաքամ է ու դեռ սգավոր:
Այսօր երեսուն անգամ պիտի երդվենք ընկածներին, որ բոլոր վերքերը կարողանալու ենք բուժել, որ որպես պետություն ու որպես ողջ մնացածներ, էլ այսքան անարժան չենք լինելու նրանց շիրիմներին, որ ուշքի ենք գալու ու ոտքի ենք կանգնելու:
Այսօր երեսուն անգամ պիտի լուռ երդվենք նորից վերագտնելու մեզ` որպես անկախ ու բացճակատ երկրի քաղաքացի, որպես Հայրենիք ունեցող մարդիկ, որպես սգավոր ընտանիքների հարևան, բարեկամ ու պաշտպան: Այսօր երեսուն անգամ խոսք պիտի տանք ինքներս մեզ` զարթնել, սթափվել, դեն նետել զվարթ կյանքի այս բեմականացված մղձավանջը, վերջապես հասկանալ` ուր ենք հասել և պայմանավորվել` ոնց ենք առաջ գնալու: Այսօր մեր անկախ պետության
30-ամյակն է ու բոլորիս համար կոմայից դուրս գալու վերջնաժամկետը:
Մենք պարտավոր ենք պատմական ու աշխարհաքաղաքական այս շրջափուլում նոր պարտիա սկսել՝ հաղթանակին միտված պարտիա։ Մեր արժեքներն ու արժանապատվությունը պահպանելուն միտված պարտիա՝ Հայկական պարտիա… Այլ պարագայում «անկախություն» ասվածը կդառնա ընդամենը բառարանային մի խոսք, որի մասին մենք ու սերունդներն անցյալ ժամանակով կխոսենք։
Նոր սկիզբ. ահա' Հայաստանի այսօրվա քաղաքացուն ուղղված ժամանակի, մեր նախնիների, գալիք սերունդների ու նաև սուրբ նահատակների պատվերը։ Մեզնից այլ բան ոչ ոք չի ակնկալում։ Միայն նոր սկիզբ և նոր հաղթանակներ։ Հաղթանակներ ռազմի դաշտում, դիվանագիտական ասպարեզում, մեր ներքին թշնամիների դեմ պայքարում, մշակույթում, հավատքում և ամենուր։ Ու այդժամ միայն մենք կարող ենք խոսել Անկախության տոնի մասին։ Օր, որ վստահ եմ, գալու է։ Շո'ւտ է գալու։ Ճիշտ այն ժամանակ, երբ ամենքս մեր տեղում այդ որոշումը կկայացնենք ու գործի կանցնենք։

Сегодня день парней и нашей Родины – День независимости Республики Армения. Об этом написал на своей странице в «Facebook» глава партии «Родина», руководитель парламентской фракции блока «Честь имею» Артур Ванецян.
«Ребят нет, Родина истекает кровью и все еще скорбит.
Сегодня мы должны тридцать раз поклясться павшим, что сможем залечить все раны, что как государство и как выжившие мы не будем настолько недостойны их могил, как сегодня, что мы опомнимся и встанем на ноги.
Сегодня мы должны тридцать раз безмолвно поклясться в том, что заново найдем себя – как граждан независимой и гордой страны, как людей с Родиной, как соседей, друзей и защитников скорбящих семей. Сегодня мы должны тридцать раз дать слово самим себе – проснуться, отрезветь, избавиться от этого инсценированного кошмара счастливой жизни, наконец-то, понять, чего мы достигли, договориться о том, как будем двигаться вперед. Сегодня 30-летие нашего независимого государства и окончательный срок для всех нас, чтобы выйти из комы.
В этот исторический и геополитический период мы должны начать новую партию, направленную на победу. Партию, направленную на сохранение наших ценностей и достоинства – Армянскую партию... В противном случае слово «независимость» превратится всего лишь в словарное слово, о котором мы и поколения будем говорить в прошедшем времени.
Новое начало – это заказ времени, направленный сегодняшнему гражданину Армении, нашим предкам, будущим поколениям и святым мученикам. От нас никто ничего иного не ждет. Только новое начало и новые победы. Победы на поле боя, на дипломатической арене, в борьбе с нашими внутренними врагами, в культуре, в вере и везде. И только тогда можно говорить о Дне независимости. Я уверен, что этот день настанет. Скоро настанет! Тогда, когда каждый из нас на своем месте вынесет это решение, и мы все вместе приступим к делу».