Սեպտեմբերին եվրոգոտում գնաճը, ըստ Eurostat-ի հրապարակված նախնական տվյալների, տարեկան կտրվածքով կազմել է 3.4 տոկոս՝ օգոստոսի համեմատ աճելով 0.4 տոկոսով: Ըստ Bloomberg-ի՝ սա միությունում գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն է 2008 թվականից ի վեր:
Էներգակիրների գներն ամենաշատն աճել են սեպտեմբերին (17.4 տոկոսով, օգոստոսին` 15.4 տոկոսով), որին հաջորդում են արդյունաբերական ապրանքները (2.1 տոկոսով, օգոստոսին` 2.6 տոկոսով), այնուհետեւ մթերքը, ալկոհոլը եւ ծխախոտը (2.1 տոկոսով, օգոստոսին` 2 տոկոսով) եւ ծառայությունները (1.7 տոկոսով, 1.1% տոկոսով), հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:
Անցյալ ամիս գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Էստոնիայում (6.4 տոկոս), Լիտվայում (6.3 տոկոս) եւ Սլովակիայում (5.1 տոկոս), ամենացածրը` Մալթայում (0.7 տոկոս), Պորտուգալիայում (1.3 տոկոս), Հունաստանում եւ Ֆինլանդիայում (յուրաքանչյուրում 2.1 տոկոս):
Սեպտեմբերի 13-ին Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) գործադիր խորհրդի անդամ Իզաբել Շնաբելը հայտարարել է, որ եվրոգոտում գնաճն այս տարի կշարունակի աճել, սակայն կարող է զգալիորեն նվազել 2022 թվականին:
Սեպտեմբերի 9-ին ԵԿԲ-ի տնօրեն Քրիստին Լագարդը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ 2021 թվականին միությունում գնաճի ներկայիս կանխատեսումը այժմ կազմում է 2.2 տոկոս, 2022 թվականին` 1.7 տոկոս, 2023 թվականին` 1.5 տոկոս: Բացի այդ, նա նշել է, որ եվրոգոտու տնտեսությունը վերականգնվում է նոր կորոնավիրուսային վարակի դեմ բնակչության պատվաստումների հետ մեկտեղ:

Инфляция в еврозоне в сентябре, по опубликованным предварительным данным Евростата, составила 3,4% в годовом выражении, увеличившись на 0,4% по сравнению с показателем за август. Как утверждает агентство Bloomberg, это самый высокий уровень инфляции в объединении с 2008 года.
Больше всего в сентябре цены выросли на энергоносители (на 17,4%; в августе - на 15,4%), за ними следуют промышленные товары (на 2,1%; в августе - на 2,6%), далее идут продукты, алкоголь и табак (на 2,1%; на 2%), а также услуги (на 1,7%, на 1,1%), передает ТАСС.
Наиболее высокий показатель инфляции в прошлом месяце был зафиксирован в Эстонии (6,4%), Литве (6,3%) и Словакии (5,1%), самый низкий - на Мальте (0,7%), в Португалии (1,3%), Греции и Финляндии (по 2,1%).
13 сентября член исполнительного совета Европейского центрального банка (ЕЦБ) Изабель Шнабель заявила, что уровень инфляции в еврозоне в этом году продолжит расти, но в 2022 году может заметно снизиться.
9 сентября глава ЕЦБ Кристин Лагард на пресс-конференции сообщила, что актуальный прогноз по росту инфляции в объединении в 2021 году теперь составляет 2,2%, в 2022 - 1,7%, в 2023 - 1,5%. Кроме того, она отметила, что экономика еврозоны восстанавливается по мере вакцинации населения от новой коронавирусной инфекции.