Իսպանացի Սատուրնինո դե լա Ֆուենտե Գարսիան դարձել է աշխարհի ամենատարեց մարդը եւ հայտնվել Գինեսի ռեկորդների գրքում. սեպտեմբերի 10-ին նրա տարիքը 112 տարի եւ 211 օր է կազմել, փոխանցում է «Գազետա»-ն:
Իսպանացին ամբողջ կյանքում կոշկակար է աշխատել եւ եղել է տեղի ֆուտբոլային ակումբի հիմնադիրներից մեկը. այդ մարզաձեւը մինչեւ հիմա շարունակում է նրա տարերգը մնալ: Տղամարդը նաեւ երջանիկ ամուսնացած է եղել, ունի ութ դուստր: Այժմ նա 14 թոռան եւ 22 ծոռան պապիկ է, ապրում է իրեն խնամող հարազատների հետ:
«Հանգիստ կյանք... եւ ոչ ոքի մի՛ վնասիր»,- պատասխանեց Սատուրնինոն, երբ նրան հարցրեցին իր երկարակեցության գաղտնիքի մասին:
Սատուրնինոն նաեւ նկատեց, որ հենց իր փոքր հասակի՝ 150 սմ-ի շնորհիվ է, որ նա խուսափել է 1936-ին Իսպանիայի քաղաքացիական պատերազմի մարտերից:
Գինեսի ռեկորդների գրքի տվյալներով` անցյալ տարի աշխարհի ամենատարեց տղամարդը դարձել էր 112-ամյա անգլիացի Բոբ Ուեյթոնը: Այժմ աշխարհի ամենատարեց մարդը 117-ամյա ճապոնուհի Կանե Տանակեն է:

Испанец Сатурнино де ла Фуэнте Гарсия стал самым старым ныне живущим в мире мужчиной и попал в Книгу рекордов Гиннесса — 10 сентября его возраст составил 112 лет и 211 дней, передает Gazeta.
Испанец всю жизнь работал сапожником и был одним из основателей местного футбольного клуба — этот вид спорта до сих пор явлется его большой страстью. Мужчина также был счастливо женат, в браке родилось восемь детей. Сейчас он, дедушка 14 внуков и 22 правнуков, живет с родственниками, которые ухаживают за ним.
«Спокойная жизнь… и никому не причиняй вреда», — ответил Сатурнино, когда его спросили о секрете его долголетия.
Долгожитель также отметил, что именно благодаря своему небольшому росту — 150 см — он избежал сражений в гражданской войне в Испании, которая началась в 1936 году.
По данным Книги рекордов Гиннесса, в прошлом году самым старым мужчиной в мире стал 112-летний англичанин Боб Уэйтон. В настоящее время самый старый человек в мире — 117-летняя японка Кане Танаке.