Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի թվային եւ տեխնոլոգիական զարգացման գծով հատուկ ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով խափանումը Facebook-ի եւ մի շարք այլ ռեսուրսների աշխատանքում, նշել է կապի պահուստային ուղիների առկայությունը, ինչպես նաեւ` տեղեկատվական համակարգերի կրկնօրինակումը եւ արտակարգ իրավիճակները վերացնելու վարժանքները` որպես հիմնական գործիքներ, որոնք կօգնեն դիմակայել նման իրավիճակներին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Առաջին գործիքը պահուստային կապի ուղիների առկայությունն է եւ տեղեկատվական համակարգերի կրկնօրինակումը: Որքան շատ լինեն այս տեսակի ազգային, ռուսական, ռուսալեզու ծառայություններ, որոնք կապված չեն օտարերկրյա գործընկերների հետ, այնքան լավ մեզ համար: Երկրորդ գործիքը կանոնավոր վարժանքներն են: Անհրաժեշտ է մշտապես, համակարգված կերպով մոդելավորել նման իրավիճակները եւ սովորել հաղթահարել այդ սցենարները եւ նվազագույնի հասցնել դրանց բացասական հետեւանքները: Նախկինում նման վարժանքներ արդեն անցկացվել են Ռուսաստանում, սակայն դրանք պետք է իրականացվեն կանոնավոր կերպով»,- երեքշաբթի լրագրողներին ասել է Պեսկովը:
Նա նաեւ նշել է պահպանման անալոգիական համակարգերի կիրառման պրակտիկայի , այդ թվում` թղթե կրիչների վրա: «Դա թանկ է, անհարմար, բայց որոշակի ոլորտներում, որոշակի պայմաններում դա ուղղակի անհրաժեշտություն է»,- հավելեց նա:

Спецпредставитель президента РФ по вопросам цифрового и технологического развития Дмитрий Песков, комментируя произошедший накануне масштабный сбой в работе Facebook и ряда других ресурсов, назвал наличие резервных каналов связи, а также дублирование информационных систем и учения по устранению нештатных ситуаций основными инструментами, которые помогут противостоять подобным ситуациям, передает ТАСС.
«Первый инструмент - это наличие резервных каналов связи и дублирование информационных систем. Чем больше будет подобного рода национальных, российских, русскоязычных сервисов, не завязанных на зарубежные аналоги, тем лучше для нас. Второй инструмент - регулярные учения. Необходимо постоянно, систематически моделировать подобные ситуации и учиться эти сценарии преодолевать, а негативные последствия от них минимизировать. Ранее такие учения в России уже проводили, но их необходимо проводить на регулярной основе», - сказал Песков журналистам во вторник.
Он также отметил важность сохранения практики использования аналоговых систем хранения, в том числе на бумажных носителях. «Это накладно, неудобно, но в определенных сферах при определенных условиях просто необходимо», - добавил он.