ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի նախագահներ Ջո Բայդենը եւ Սի Ցզինպինը վիրտուալ գագաթաժողովի ժամանակ պայմանավորվել են աշխատել սպառազինությունների վերահսկման շուրջ բանակցությունների կազմակերպման ուղղությամբ, հայտարարել է ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը։
Բայդենը եւ Ցզինպինը երկուշաբթի ուշ երեկոյան վիրտուալ հանդիպում են անցկացրել՝ փորձելով թուլացնել լարվածությունը աշխարհի երկու առաջատար տնտեսությունների եւ աշխարհաքաղաքական խոշոր մրցակիցների միջեւ:
«Նախագահ Բայդենն իրոք բարձրացրել է նախագահ Սիի հետ ռազմավարական կայունությունը քննարկելու անհրաժեշտությունը»,- ասել է Սալիվանը՝ օգտագործելով դիվանագիտական շրջանակներում սպառազինությունների վերահսկման համար օգտագործվող արտահայտությունը, հաղորդում է AFP-ն: «Մենք հուսով ենք քննարկումը շարունակել»,- հավելել է նա Վաշինգտոնում Բուքինգյան ինստիտուտի վերլուծական կենտրոնում արված մեկնաբանությունների մեջ:

Президенты США и Китая Джо Байден и Си Цзиньпин договорились во время виртуального саммита работать над организацией переговоров по контролю над вооружениями, заявил советник по национальной безопасности Джейк Салливан.
Байден и Цзиньпин провели виртуальную встречу поздно вечером в понедельник, пытаясь ослабить напряженность между двумя ведущими экономиками мира и основными геополитическими соперниками.
«Президент Байден действительно поднял с президентом Си необходимость обсуждения стратегической стабильности», - сказал Салливан, используя выражение, используемое в дипломатических кругах для обозначения контроля над вооружениями, передает AFP. «Мы будем надеяться на продолжение обсуждения», - добавил он в комментариях, сделанных в аналитическом центре Брукингского института в Вашингтоне.