Կարիբյան ծովի անմարդաբնակ կղզում Օրեգոնի համալսարանի հնագետները հայտնաբերել են բորոտության հետքերով 200 տարեկան գանգ։ Գիտնականները գտածոն նկարագրել են International Journal of Paleopathology ամսագրում հրապարակված հոդվածում:
Հետազոտողները գանգը գտել են Պտի Մյուստիկ կղզում, որն այսօր պատկանում է Սենթ Վինսենթ եւ Գրենադինների տարածքին, եւ XVII-XVIII-ին գտնվել է Ֆրանսիայի կամ Մեծ Բրիտանիայի վերահսկողության տակ։ Այժմ կղզին անմարդաբնակ է, բայց, դատելով արխիվային գրառումներից, 1800-ականների սկզբին կարող էր լինել բորոտների գաղութ։ Բորոտով հիվանդներին աքսորել են կղզի՝ վարակի տարածումը կանխելու համար։ Ռադիոածխածնային ժամանակագրությունը ցույց է տվել, որ գանգը մոտ 200 տարեկան է: Ըստ ամենայնի, այն պատկանել է բորոտների գաղութում ապրող հիվանդներից մեկին։
Բորոտությունը այլանդակում է ձեռքերը, ոտքերը եւ դեմքը, եւ փոփոխությունները հասնում են ոսկորներին: Գանգի տիրոջ մոտ հետազոտողները հայտնաբերել են քթի եւ վերին ծնոտի հատվածում բնորոշ դեֆորմացիաներ։ Այսօր, եթե ժամանակին սկսվի բուժումը, կարելի է ազատվել բորոտությունից՝ առանց առողջական հետեւանքների։ Բայց 200 տարի առաջ հիվանդն անխուսափելիորեն մահանում էր, եւ մնում էր միայն նրան հեռու պահել առողջ մարդկանցից, օրինակ՝ ամայի կղզում։

Двухсотлетний череп со следами проказы обнаружили археологи из Орегонского университета на необитаемом острове в Карибском море. Находку ученые описали в статье в журнале International Journal of Paleopathology.
Исследователи обнаружили череп на острове Пти Мюстик, который сегодня относится к территории государства Сент-Винсент и Гренадины, а в XVII-XVIII находился под контролем то Франции, то Великобритании. Сейчас остров необитаем, но, судя по архивным записям, в начале 1800-х годов там мог находиться лепрозорий. Больных проказой ссылали на остров, чтобы не допустить распространения инфекции.
Радиоуглеродное датирование показало, что черепу около 200 лет. По всей видимости, он принадлежал одному из больных, живших в лепрозории.
Проказа в странах Карибского бассейна упоминается в письменных свидетельствах начиная с середины XVII века, но сообщения о ней были весьма скудны. Находок, которые бы позволили изучить, как распространялась болезнь, тоже было мало, и череп позволяет немного дополнить картину.
Проказа обезображивает руки, ноги и лица, изменения добираются до костей. У обладателя черепа исследователи обнаружили характерные деформации в области носа и верхней челюсти.
Сегодня, если начать лечение вовремя, от проказы можно избавиться без последствий для здоровья. Но 200 лет назад больного ждала неминуемая смерть, и единственное, что оставалось — держать его подальше от здоровых людей, например, на необитаемом острове.