ԱՄՆ բանակի քարտուղար Քրիստին Ուորմութը զգուշացրել է Ազգային գվարդիայի անդամներին, որ նրանց կարող են արգելել «շարունակել ծառայությունը», եթե նրանք հրաժարվեն ստանալ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութը։
«Ես որոշեցի, որ բոլոր զինվորները, ովքեր հրաժարվում են պարտադիր պատվաստումներից, հաշվի կառնվեն»,- գրել է Ուորմութը ծառայողական գրության մեձ, հայտնում է The New York Times-ը: Դա թույլ չի տա զինվորներին ծառայողական առաջխաղացում, մրցանակներ եւ բոնուսներ ստանալ:
Նա հավելել է, որ եթե նրանք շարունակեն հրաժարվել պատվաստումներից առանց բժշկական հիմքերի, նրանց թույլ չեն տա «շարունակել ծառայությունը»։
Ուորմութի նախազգուշացումը հնչել է Օկլահոմայի ազգային գվարդիայի հետ շարունակվող դիմակայության ֆոնին: Նորանշանակ գեներալ-ադյուտանտ գեներալ Թոմաս Մանչինոն ասել է, որ Օկլահոմայի ազգային գվարդիայում ոչ ոք պարտավոր չի լինի պատվաստում ստանալ:
The Times-ը նշել է, որ պատվաստված է Օկլահոմայի գվարդիայի օդաչուների մոտ 89 տոկոսը, իսկ բանակային գվարդիականների` միայն 40 տոկոսը:

Министр армии США Кристин Вормут  предупредила членов Национальной гвардии, что им могут  запретить  «продолжать службу», если они откажутся пройти вакцинацию от COVID-19.
«Я решила, что все солдаты, которые отказываются от  обязательной вакцинации, будут  взяты на заметку», - написала Вормут в служебной записке,  сообщает The New York Times. Это помешает солдатам получить повышение по службе, награды и бонусы.
Она добавила, что если они будут продолжать отказываться от вакцинации без медицинских на то оснований, им не будет разрешено «продолжать службу».
Предупреждение Вормут прозвучало на фоне продолжающегося противостояния с Национальной гвардией Оклахомы. Недавно назначенный генерал-адъютантом  генерал Томас Мансино заявил, что ни один из сотрудников Национальной гвардии Оклахомы не будет обязан проходить вакцинацию.
The Times отметила, что около 89 процентов летчиков в гвардии Оклахомы вакцинированы, в то время как только 40 процентов армейских гвардейцев могут сказать то же самое.