Սոցցանցերի պլատֆորմները փաստերի դեմ են տրամադրված եւ ստեղծում են «ստի վիրուս», որը սպառնում է բոլոր դեմոկրատիաներին, ասել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր, լրագրող Մարիա Ռեսան, գրում է Guardian-ը։
Ռեսան՝ Ֆիլիպինների ամենահայտնի լրագրողներից մեկը, կարծում է, որ սոցիալական ցանցերի պլատֆորմները «նենգաբար մանիպուլացնում են մեր բանականությունը՝ ստեղծելով այլընտրանքային իրողություններ, թույլ չտալով մեզ խորհել»։ Նրա խոսքով՝ ուշադրության սեւեռումը միայն սոցցանցերի կոնտենտի մոդերացման վրա, շեղում է ուշադրությունը, եւ հենց պլատֆորմների ու ալգորիթմի դիզայնն է, որոնք նրանք օգտագործում են կոնտենտի առաջմղման համար, որ «կապիտալ նորոգման»կարիք ունի։
Ռեսան սոցցանցերին մեղադրել է հօգուտ խոսքի ազատության փաստարկների ոչ ճիշտ օգտագործման մեջ։ «Դա հասանելիության ազատության հարց է, ոչ թե խոսքի ազատության»,- ասել է նա։ «Ինչ-որ բան արմատապես այն չէ մեր տեղեկատվական էկոհամակարգում։ Որովհետեւ պլատֆորմները, որոնք փաստեր են տրամադրում, իրականում չեն համապատասխանում իրականությանը»,- ավելացրել է նա՝ մատնանշելով Facebook-ը որպես նորությունների տրամադրման աշխարհում ամենամեծ պլատֆորմ։
Անցած ամիս Ռեսան արժանացել է Նոբելյան մրցանակի ռուսաստանցի լրագրող Դմիտրի Մուրատովի հետ «հանուն կարծիքների արտահայտման ազատության» իրենց խիզախ պայքարի համար, «որը դեմոկրատիայի եւ ամուր խաղաղության նախադրյալն է»։
2012թ. նա դարձել է լրատվական Rappler վեբ-կայքի համահիմնադիրը, որը Ֆիլիպինների ամենահանրահայտ լրատվական գործակալություններից է։

Платформы социальных сетей настроены против фактов и создают «вирус лжи», который угрожает всем демократиям, заявила лауреат Нобелевской премии мира, журналистка Мария Ресса, пишет Guardian.
Ресса, одна из самых известных журналисток Филиппин, считает, что платформы социальных сетей «коварно манипулируют нашим разумом, создавая альтернативные реальности, не позволяя нам вдумываться». По ее словам, сосредоточение внимания только на модерировании контента социальных сетей отвлекает, и именно дизайн платформ и алгоритмы, которые они использовали для продвижения контента, нуждаются в «капитальном ремонте».
Ресса обвинила соцсети в неправильном использовании аргументов в пользу свободы слова. «Это вопрос свободы досягаемости, а не вопрос свободы слова», - сказала она. «Что-то в корне не так с нашей информационной экосистемой. Потому что платформы, которые предоставляют факты, на самом деле не соответствуют действительности », - добавила она, указав на Facebook как на крупнейшую в мире платформу доставки новостей.
В прошлом месяце Ресса была удостоена Нобелевской премии вместе с российским журналистом Дмитрием Муратовым за их «мужественную борьбу за свободу выражения мнений, являющуюся предпосылкой демократии и прочного мира».
В 2012 году она стала соучредителем новостного веб-сайта Rappler, который стал одним из самых популярных новостных агентств Филиппин.