2022 թվականի հունվարի 1-ից Ռուսաստանում կփոխվի կենսաթոշակների տրամադրման եւ դրանց ավելացումների թվի վերահսկման կարգը: Այդ կարգն ավելի վաղ հաստատել է Աշխատանքի նախարարությունը, գրում է Լենտա.Ռու-ն:
Մասնավորապես, վճարել եւ տրամադրել կենսաթոշակը տարածք, որտեղ սահմանված է արտակարգ իրավիճակի ռեժիմ անկախ դրա բնույթից՝ դաշնային, միջշրջանային, տարածաշրջանային, միջհամայնքային կամ տեղական, կարելի է ընթացիկ ամսվանից ավելի վաղ: Այդ նպատակով կենսաթոշակառուն պետք է ներկայացնի իրավիճակի մասին դիմում եւ փոխանցի այն Կենսաթոշակային հիմնադրամ:
Տարեց ռուսաստանցիները նաեւ կարող են ընտրել, թե որ միջոցով են նրանք ցանկանում ստանալ հատկացումները: Նոր կարգը թույլ է տալիս պահպանել որոշակի գումարն այն դեպքում, եթե քաղաքացին ավելի շատ համալրում է արել, քան սահմանված էր: Նրանց, ովքեր ստանում էին հատկացումները ոչ պետական կենսաթոշակային հիմնադրամներում, որոնք դադարել են գործառնել, կենսաթոշակի կուտակային մասն այնուամենայնիվ կվճարեն: Այդ նպատակով պետք է դիմում ներկայացնել ՌԴ կենսաթոշակային հիմնադրամ:
Եւս մեկ առանցքային դրույթն այն է, որ սնանկ ճանաչված տարեց ռուսաստանցիների կենսաթոշակներից դատական կարգով գանձումներ չեն կատարվի: Ավելին, մահացած մարդու կենսաթոշակը, որը նա չի հասցրել ստանալ կյանքի օրոք, կկարողանան ստանալ նրա ժառանգները, որի համար եւս պետք է դիմել Կենսաթոշակային հիմնադրամ:

В России с 1 января 2022 года изменится порядок выплаты пенсий и контроля за их начислением. Соответствующие правила ранее утвердил Минтруд. Об этом пишет «ЛентаРу».
В частности, выплачивать и доставлять пенсию на территории, где введен режим ЧС независимо от его характера — федерального, межрегионального, регионального, межмуниципального, муниципального или локального, смогут раньше текущего месяца. Для этого пенсионеру нужно будет написать заявление о ситуации и передать его в Пенсионный фонд (ПФР).
Также пожилые россияне смогут выбрать, каким способом они хотят получать выплаты. Новый порядок позволяет удержать определенную сумму из выплат могут в случае, если гражданину начисляли пенсию больше, чем ему положена. Тем, кто получал выплаты из негосударственных пенсионных фондов (НПФ), которые перестали работать, накопительную часть пенсии все равно начислят. Для этого нужно подать заявление в ПФР.
Еще один ключевой момент — из пенсий пожилых россиян, признанных банкротами, удержаний по судебным листам производить не будут. Также пенcию умершего, которую он не успел получить при жизни, смогут получить его наследники. Для этого также придется обратиться в ПФР.