Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը գների բարձրացման մեջ մեղադրել է «օպորտունիստներին»՝ հայտարարելով, որ իր կառավարությունը պայքարելու է նրանց դեմ, գրել է Sabah-ը։
«Օպորտունիստները փորձում են փոխարժեքի ավելացումը, որը չունի տրամաբանական բացատրություն, որպես պատրվակ օգտագործել գները բարձրացնելու համար», - հայտարարել է նա։
Էրդողանը վստահ է, որ երկրի ղեկավարությունը վարում է ճիշտ տնտեսական քաղաքականություն, որը «կենտրոնանում է ներդրումների, արտադրության, զբաղվածության եւ արտահանման վրա», այլ ոչ թե «բարձր տոկոսադրույքների եւ ցածր փոխարժեքների արատավոր շրջանակի վրա»։
Նշենք, որ Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի կողմից տոկոսադրույքների հերթական նվազեցման արդյունքում լիրան հասել է պատմական նվազագույնի: Երկուշաբթի երեկոյան դոլարը վաճառվում է 11.4 լիրայով։
Պարենային ապրանքների տարեկան գնաճը կազմում է մոտ 29 տոկոս։ Ընդ որում, չնայած ներդրողների, Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի դժգոհ քաղաքական գործիչների արտահոսքին, Էրդողանը շարունակում է պնդել տոկոսադրույքների իջեցումը։ Միեւնույն ժամանակ, իշխանությունները բարձր գների համար մեղադրում են սուպերմարկետներին եւ հետաքննություն են անցկացնում՝ բացահայտելու գնագոյացման հնարավոր «չարաշահումները»: Վերջին շաբաթների ընթացքում «ոչ ողջամիտ գնագոյացման» համար կառավարությունը բարձր մակարդակի ստուգումներ է սկսել Թուրքիայի խոշորագույն սուպերմարկետներում:

Президент Реджеп Тайип Эрдоган обвинил в повышении цен «оппортунистов», заявив, что его правительство будет бороться с ними, передает Sabah.
«Оппортунисты пытаются использовать повышение обменных курсов, не имеющее логического объяснения, в качестве предлога, чтобы повысить цены», - заявил он.
Эрдоган уверен, что руководство страны проводит правильную экономическую политику, которая «сосредоточена на инвестициях, производстве, занятости и экспорте», а не на «порочном круге высоких процентных ставок и низких обменных курсов».
Отметим, что в результата очередного снижения ставок со стороны ЦБ Турции, лира упала до исторических минимумов. По состоянию на вечер понедельника доллар продается за 11,4 лиры.
Годовая инфляция на продовольствие около 29%. При этом несмотря на отток инвесторов, недовольных политиков ЦБ Турции, Эрдоган продолжает настаиваться на снижении процентных ставок. При это власти обвиняют в высоких ценах супермаркеты и проводит расследования по выявлению потенциальных «злоупотреблений» в ценообразовании. В последние недели правительство начало громкие проверки крупнейших супермаркетов Турции на предмет «необоснованного ценообразования».