Ֆիլիպիններում 124 տարեկանում մահացել է Ֆրանցիսկա Սուսանոն՝ աշխարհի ամենատարեց մարդը։ Երկարակյաց կինը մահացել է երկուշաբթի երեկոյան, այս մասին Facebook-ի էջում հայտնել է Կաբանկալան քաղաքի կառավարությունը, փոխանցել է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
«Ցավալի տեղեկություն ստացանք, մեր սիրելի Ֆրանցիսկա Սուսանոն մահացել է։ Նա միշտ կմնա մեր հպարտությունն ու ոգեշնչման աղբյուրը»,- նշվում է հրապարակման մեջ։
Մահվան պատճառը չի նշվում։ Առողջապահության տեղի վարչությունից հայտնել են, որ թոշակառուի մոտ վիրուսային հիվանդության ոչ մի ախտանիշ չի եղել։
Քաղաքային իշխանություններն ընդգծել են, որ մահացածի կարգավիճակը՝ որպես աշխարհի ամենատարեց մարդու, պաշտոնապես հաստատված է Գինեսի ռեկորդների գրքում։ Սուսանոն ծնվել է 1897 թվականի սեպտեմբերի 11-ին։

На Филиппинах в 124 года умерла Франциска Сусано - старейший человек в мире. Долгожительницы не стало в понедельник вечером, об этом в Facebook-аккаунте сообщило правительство города Кабанкалан, передает РИА Новости.
«С грустью в сердце мы получили известие о том, что наша любимая Франциска Сусано скончалась. Она всегда будет оставаться нашим вдохновением и гордостью», — написали они в публикации.
Причина смерти не уточняется. В местном управлении здравоохранения заявили, что у пенсионерки не было никаких симптомов вирусного заболевания.
Власти города подчеркнули, что статус покойной как старейшего человека в мире официально подтвержден Книгой рекордов Гиннесса. Сусано родилась 11 сентября 1897 года.