Բրիտանական Ռաթլենդ կոմսությունում հնագետները հին հռոմեական խճանկարներ են հայտնաբերել։ Այս մասին հայտնել է «Գազետա.ռու»-ն՝ Historic England կազմակերպության կայքին հղումով։
3-4-րդ դարերում ավերված վիլլայի հատակին պատկերված են «Իլիական»-ից՝ Տրոյական պատերազմի մասին Հոմերոսի ստեղծագործությունից տեսարաններ։ Լավագույն պահպանված տեսարաններից է Աքիլլեսի եւ Հեկտորի մենամարտը։ Պեղումները ղեկավարել են Լեսթերի համալսարանի հնագետները։
Ըստ երեւույթին, խճանկարը գտնվել է ճաշասենյակում կամ ժամանցի սրահում։ Վիլլայի շուրջ շատ այլ կառույցներ են գտնվել, եւ գիտնականները կարծում են, որ համալիրը պատկանել է հարուստ եւ կրթված մարդու, ով հետաքրքրված է եղել իր ժամանակի դասականներով: Սա Անգլիայում հայտնաբերված այս տեսակի առաջին խճանկարն է:
Խճանկարների վրա հայտնաբերված հետքերից երեւում է, որ հետագա դարաշրջաններում այս վայրն օգտագործվել է այլ նպատակներով: Բացի այդ, շինության տակ հայտնաբերվել են մարդկային գերեզմաններ, որոնք թվագրվում են վաղ միջնադարով: Անգլիայի պատմության այս շրջանը լավ ուսումնասիրված չէ, եւ պատմաբանները պետք է պարզեն, թե ով եւ ինչու է մարդկանց հուղարկավորել այստեղ։
Համալիրն արդեն ընդգրկվել է պահպանվող պատմական ժառանգության ցանկում, իսկ ավելի լավ պահպանման համար այն մասամբ ծածկել է հողով:

В британском графстве Ратленд археологи обнаружили древнеримскую мозаику. Об этом сообщает «ГазетаРу»  со ссылкой на сайт организации Historic England.
На полу разрушенной виллы III-IV века изображены сцены из Илиады, произведения Гомера о Троянской войне. Один из наиболее сохранившихся сюжетов — битва Ахилла и Гектора на колесницах. Раскопками руководили археологи из Лестерского университета.
Судя по всему, мозаика находилась в обеденном зале или холле для развлечений. Вокруг виллы были расположены множество других строений, и ученые считают, что комплекс принадлежал богатому и образованному человеку, интересовавшемуся классическими произведениями своего времени. Это первая подобная мозаика, обнаруженная на территории Англии.
На мозаике видны следы от костров и разломы, что говорит о использовании этого места в последующие эпохи с другими целями. Кроме того, под полом здания обнаружены человеческие захоронения, датируемые ранним средневековьем. Этот период истории Англии изучен очень плохо, и историкам предстоит выяснить, кто и почему похоронил людей именно здесь.
Комплекс уже внесли в список охраняемого исторического наследия, и его частично обратно засыпали землей для лучшей сохранности.