Ուրբաթ օրը Dow Jones-ը՝ ԱՄՆ-ի ֆոնդային խոշոր ինդեքսներից մեկը, իջել է 2,5%-ով՝ հասնելով 34,899,34 մակարդակի, նոր օմիկրոն կորոնավիրուսային շտամի տարածման մասին հաղորդումների ֆոնին: Այս մասին են վկայում Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայի տվյալները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Սա 2020 թվականի հոկտեմբերից ի վեր ինդեքսի ամենամեծ տոկոսային անկումն է առեւտրի մեկ օրում։ Զգալի անկում են գրանցել նաեւ ԱՄՆ այլ խոշոր ինդեքսները։ S&P 500-ը նվազել է 2,3%-ով եւ կազմել 4594,62 կետ, Nasdaq-ը նվազել է 2,2%-ով՝ մինչեւ 15491,66 կետ:
Բոլոր երեք ինդեքսների համար սա ամենազգալի անկումն է «Սեւ ուրբաթ» առեւտրի ողջ պատմության ընթացքում. սովորաբար այս օրը դրական ազդեցություն է ունենում բորսաների վրա՝ սպառման կտրուկ աճի պատճառով:

Один из основных биржевых индексов США Dow Jones опустился в пятницу на 2,5% до уровня 34 899.34 на фоне сообщений о распространении нового штамма коронавируса «омикрон». Об этом свидетельствуют данные Нью-Йоркской фондовой биржи, передает ТАСС.
Это наиболее значительное в процентном отношении падение индекса за день торгов с октября 2020 года. Серьезно снизились также и другие основные американские индексы. S&P 500 упал на 2,3%, до 4 594,62 пункта, Nasdaq снизился на 2,2%, до 15 491,66 пункта.
Для всех трех индексов это наиболее значительное падение в «черную пятницу» за всю историю торгов - обычно этот день положительно сказывается на биржах из-за резкого скачка потребления.
Торги на Нью-Йоркской бирже в пятницу закончились в 14:00 - на два часа раньше, чем обычно из-за того, что в США продолжаются выходные в честь Дня благодарения.