Twitter-ի գլխավոր տնօրեն Ջեք Դորսին հեռանում է ընկերության ղեկավարի պաշտոնից։ Կառավարումը կստանձնի ընկերության տեխնիկական տնօրեն Փարագ Ագրավալը, հաղորդում է CNBC-ն։
45-ամյա Դորսին Twitter-ի եւ թվային վճարումների իրականացնող Square ընկերության գործադիր տնօրենն էր: Ընկերությունը հայտնել է, որ Դորսին մինչեւ 2022 թվականին բաժնետերերի ժողովում իր լիազորությունների ժամկետի ավարտը կմնա խորհրդի կազմում: Salesforce-ի նախագահ եւ օպերացիոն տնօրեն Բրետ Թեյլորը կդառնա տնօրենների խորհրդի նախագահ՝ փոխարինելով Google-ի նախկին ղեկավար Պատրիկ Պիչետին, ով կմնա խորհրդի կազմում որպես աուդիտի հանձնաժողովի նախագահ։
«Ես որոշեցի հեռանալ Twitter-ից, քանի որ կարծում եմ, որ ընկերությունը պատրաստ է հրաժարվել իր հիմնադիրներից»,- ասել է Դորսին՝ չներկայացնելով այլ մանրամասներ, թե ինչու է որոշել հեռանալ պաշտոնից։
Ագրավալը ստիպված կլինի հասնել Twitter-ի ագրեսիվ ներքին նպատակներին։ Ընկերությունը այս տարվա սկզբին հայտարարել է, որ նախատեսում է մինչեւ 2023թ․ վերջը ունենալ օրական 315 միլիոն դրամայնացված ակտիվ օգտատեր եւ առնվազն կրկնապատկել իր տարեկան եկամուտն այս տարի:
Ագրավալը, ով 2017-ից զբաղեցնում է տեխնիկական տնօրենի պաշտոնը, Twitter-ում է ավելի քան մեկ տասնամյակ: Նա պատասխանատու էր արհեստական ինտելեկտի եւ մեքենայական ուսուցման կիրառման ռազմավարության համար, ինչպես նաեւ ղեկավարում էր նախագծեր, որոնց նպատակն էր օգտատերերի ժամանակային սանդղակում թվիթներն ավելի արդիական դարձնել նրանց համար:
Դորսին, որը 2006թ․ դարձել է Twitter-ի համահիմնադիրը, մինչեւ 2008թ․ պաշտոնանկ արվելը զբաղեցրել է գլխավոր տնօրենի պաշտոնը: Նա Twitter-ի ղեկավարմանը վերադարձել է 2015թ․՝ այն բանից հետո, երբ նախկին գործադիր տնօրեն Դիկ Կոստոլոն հեռացավ պաշտոնից։
2015թ․ հոկտեմբերի 5-ին Դորսիի կողմից գլխավոր տնօրենի պաշտոնը ստանձնելուց հետո բաժնետոմսերը 85%-ով աճել են: Square-ի բաժնետոմսերը 2015թ․ նոյեմբերի 19-ին նախնական հրապարակային առաջարկից հետո աճել են 1,566%-ով:

Генеральный директор Twitter Джек Дорси уходит с поста главы компании. Управление возьмет на себя технический директор компании Параг Агравал, сообщает CNBC.
45-летний Дорси был генеральным директором Twitter и Square - компании по цифровым платежам. Компания сообщила, что Дорси останется членом совета директоров до истечения срока его полномочий на собрании акционеров 2022 года. Президент Salesforce и главный операционный директор Брет Тейлор станет председателем совета директоров, заменив Патрика Пичетта, бывшего руководителя Google, который останется в совете директоров в качестве председателя комитета по аудиту.
«Я решил покинуть Twitter, потому что считаю, что компания готова отказаться от своих основателей», - сказал Дорси, не предоставив  дополнительных подробностей о том, почему он решил уйти в отставку.
Агравалу придется достичь агрессивных внутренних целей Twitter. Ранее в этом году компания заявила, что планирует к концу 2023 года иметь 315 миллионов монетизируемых ежедневно активных пользователей и как минимум удвоить свой годовой доход в этом году.
Агравал, занимающий должность технического директора с 2017 года, работает в Twitter более десяти лет. Он отвечал за стратегию с использованием искусственного интеллекта и машинного обучения, а также руководил проектами, направленными на то, чтобы твиты во временной шкале пользователей были более актуальны для них.
Дорси, который в 2006 году стал соучредителем Twitter, до 2008 года занимал пост генерального директора, прежде чем был отстранен от должности. Он вернулся к руководству Twitter в 2015 году после того, как ушел в отставку бывший генеральный директор Дик Костоло.
Акции подскочили на 85% с тех пор, как Дорси занял пост генерального директора 5 октября 2015 года. Акции Square выросли на 1 566% с момента первичного публичного размещения  19 ноября 2015 года.