Եվրամիության կառավարությունները համաձայնել են, որ Խորվաթիան միանա Շենգենյան համաձայնագրի գոտուն այն բանից հետո, երբ Զագրեբը Բրյուսելին համոզել է, որ կարող է արդյունավետ կառավարել դաշինքի արտաքին սահմանների իր հատվածը, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Այս հարցը Խորվաթիայի համար, որը ԵՄ անդամ է դարձել 2013թ. եւ ցանկանում է նաեւ միանալ եվրոգոտուն, երկար ժամանակ զգայուն էր միգրացիայի պատճառով։
«Խորվաթիան պատրաստ է»,- ասել է ներքին գործերի գծով եվրահանձնակատար Իլվա Յոհանսոնը մամուլի ասուլիսում, որը տեղի է ունեցել ԵՄ ներքին գործերի նախարարների միջեւ համաձայնության ձեռքբերումից հետո։ Եվրահանձնաժողովը երաշխավորել էր Խորվաթիան ներառել Շենգենյան գոտում 2019թ. հոկտեմբերին։
Առայժմ պարզ է, թե երբ է Խորվաթիան միանալու Շենգենյան գոտում, որը դիտարկվում է որպես ԵՄ ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը, որոնք ընկած են էլ ավելի ինտեգրված եւ միավորված Եվրոպայի հիմքում։

Правительства Европейского союза согласились, чтобы Хорватия присоединилась к зоне Шенгенского соглашения после того, как Загреб убедил Брюссель, что  может эффективно управлять своим участком внешних границ блока, передает Reuters.
Этот вопрос для Хорватии, которая стала членом ЕС в 2013 году и также хочет присоединиться к  еврозоне, долгое время оставался  чувствительной проблемой из-за миграции.
«Хорватия готова», - заявила еврокомиссар по внутренним делам Илва Йоханссон на пресс-конференции после достижения соглашения между министрами внутренних дел  ЕС. Еврокомиссия рекомендовала включить Хорватию в Шенгенскую зону в октябре 2019 года.
Пока ясно, когда именно Хорватия присоединится к Шенгенской зоне, которая рассматривается как одно из самых больших достижений ЕС, лежащих в основе все более интегрированной и объединенной Европы.