«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, բժիշկ Արմեն Չարչյանի գործով Առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Միսակյանը ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշման հիման վրա արտահերթ դատական նիստ է նշանակել այսօր, ժամը՝ 14:00-ին: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Արմեն Չարչյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ նախօրեին Սահմանադրական դատարանը ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդի դիմումի հիման վրա` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի, 295-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերության՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ որոշում է կայացրել։ Ըստ ՍԴ-ի՝ անազատության մեջ գտնվող պատգամավորի կարգավիճակ չունեցող անձը պատգամավորի կարգավիճակ ձեռք բերելու պահից չի կարող պահվել անազատության մեջ։

Суд первой инстанции по делу депутата от блока «Армения», врача Армена Чарчяна сегодня, в 14:00, назначил внеочередное заседание на основании решения Конституционного суда. Об этом на своей странице в Facebook 10 декабря написал адвокат Армена Чарчяна Эрик Алексанян.
Как ранее сообщили Новости Армении -NEWS.am, Конституционный суд Армении принял решение об определении вопроса соответствия Конституции пункта 3 части 1 статьи 31, второго абзаца части 1 статьи 295 Уголовно-процессуального кодекса.  Согласно КС, находящееся не на свободе лицо, не имеющее статуса депутата, с момента приобретения статуса депутата не может содержаться под стражей.