Փարիզի իշխանությունները հայտարարել են ամանորյա գիշերը Ելիսեյան դաշտերում հրավառությունների եւ տոնական միջոցառումների չեղարկման մասին՝ COVID-19-ի տարածման պատճառով։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտնել է քաղաքապետարանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Փարիզի իշխանությունները, կառավարության հայտարարության համաձայն, ոստիկանության պրեֆեկտուրայի եւ սանիտարական իշխանությունների առաջարկությամբ, հայտնում են, որ Ելիսեյան դաշտերում տոնական միջոցառումներ չեն անցկացվի»,- ասվում է քաղաքային իշխանությունների հայտարարության մեջ։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ չեղարկման ենթակա են դիջեյի ելույթը եւ պիրոտեխնիկայի շոուն։
Ուրբաթ օրը երկրի վարչապետ Ժան Կաստեքսը Պաշտպանության խորհրդի նիստից հետո, որում քննարկվել է երկրում սանիտարահամաճարակային իրավիճակը, հայտարարել է ամբողջ երկրում տոնական միջոցառումները չեղարկելու մասին։
Ֆրանսիան COVID-19-ի հինգերորդ ալիքն է ապրում։ Անցած չորեքշաբթի հայտնաբերվել է մոտ 63,5 հազար վարակակիր։ Նման ցուցանիշներ հանրապետությունում ապրիլից չեն գրանցվել։ Իշխանություններին մտահոգում է «օմիկրոն» կորոնավիրուսային նոր շտամի սրընթաց տարածումը։

Власти Парижа объявили об отмене фейерверка и праздничных мероприятий на Елисейских полях в новогоднюю ночь из-за распространения COVID-19. Об этом сообщила в субботу мэрия города, передает ТАСС.
«Власти Парижа в соответствии с заявлением правительства, по рекомендации префектуры полиции и санитарных властей сообщают, что праздничные мероприятия на Елисейских полях не состоятся», - говорится в заявлении городских властей.
В сообщении уточняется, что отмене подлежит выступление диджея и пиротехническое шоу.
В пятницу премьер-министр страны Жан Кастекс после заседания Совета обороны, на котором обсуждалась санитарно-эпидемиологическая ситуация в стране, объявил об отмене праздничных мероприятий по всей стране.
Франция переживает пятую волну COVID-19. В минувшую среду было выявлено около 63,5 тыс. инфицированных. Таких показателей в стране не фиксировалось с апреля. Беспокойство властей вызывает стремительное распространение нового штамма коронавируса «омикрон».