Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունները մթագնած են Հայոց ցեղասպանությամբ, որն իրականացվել է Օսմանյան Թուրքիայում՝ մոտ 100 տարի առաջ,- գրում է Մարդու իրավունքների հարցերով Եվրախորհրդարանի ենթակոմիտեի փոխնախագահ եւ Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցության արտաքին քաղաքականության հարցերի պատասխանատու Չառլզ Թեննոքը։ Ըստ նրա, հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ արձանագրությունները դարձել են երկու երկրների հարաբերությունների գագաթնակետը։ Հարցն այն է,- գրում է Թեննոքը,- թե կյանքի կկոչվի՞ արդյոք այդ արձանագրությունների բովանդակությունը։
«Իհարկե, երկրներից յուրաքանչյուրը դրանից կստանա իր շահաբաժինը. Թուրքիան՝ ցանկանալով տպավորություն թողնել Արեւմուտքի վրա, ձգտում է ԵՄ անդամության եւ տարածաշրջանի քաղաքական ծանրակշիռ դերակատարի կարգավիճակի, այն դեպքում, երբ մեկուսացված ու շրջափակման մեջ գտնվող Հայաստանը ստիպված է որոշ առումով անտեսել Ցեղասպանության հարցը՝ սահմանի բացման դիմաց։
Թուրքական նախաձեռնությունը ռազմավարական երկարատեւ մտորումների արդյունք էր։ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը բաց տեքստով առկա չէ արձանագրություններում, սակայն այն ենթադրվում է, ինչի ապացույցն էր Ցյուրիխում այդ թեմայով ճառ ասելու Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուի մտադրությունը։ Եվ միայն ԱՄՆ-ի կողմից ցուցաբերված ճնշումը վերջին վայրկյանին թույլ տվեց խուսափել դրանից։ Հայաստանի հետ հարաբերություններում ձեռք բերված ճեղքումը հանգեցրեց Թուրքիայի մահմեդական եղբոր ու դաշնակից Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների վատացման։ Սակայն Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը արձանագրությունների ստորագրումից ընդամենը մեկ օր հետո ասաց այն, ինչը թույլ չտվեցին ասել Դավութօղլուին. այն է՝ արձանագրությունները չեն վավերացվի երկրի խորհրդարանի կողմից, եթե Հայաստանը համապատասխան քայլեր չձեռնարկի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում։
Այդ հայտարարությունից հետո երկյուղ առաջացավ, որ նախաձեռնությունը դատապարտված է ձախողման, սակայն Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հասկացնել տվեց, որ „զորահանդեսի հրամանատարը“ Թուրքիան է՝ հոկտեմբերի 14-ին մեկնելով թուրքական Բուրսա քաղաք, որտեղ պետք է կայանար երկու երկրների ֆուտբոլի հավաքականների հանդիպումը։ Էրդողանի հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ այդ հակամարտությունը ունի միայն մեկ լուծում, այն դեպքում, երբ աշխարհը հույս ուներ, որ վերջին իրադարձություններից հետո Ադրբեջանը դրա կարգավորման շուրջ առավել բանական առաջարկություններ կաներ։ Սակայն Բաքուն գիտակցում է, որ այդ հարցով ցանկացած զիջում նշանակում է հայկական դիվանագիտության հաղթանակ՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման քողի ներքո։ Ալիեւը բազմիցս հասկացրել է, որ դա դեմ է Ադրբեջանի ազգային շահերին։
Ադրբեջանը ունի գազի ու նավթի պաշարներ, սակայն դեպի եվրոպական շուկաներ էներգետիկ պաշարների տեղափոխման համար հարկավոր է Թուրքիան։ Այդ կապակցությամբ շատ վերլուծաբաններ կարծում են, որ Թուրքիայի գլխավոր առաջնահերթությունը փոխաբեռնման կետի կարգավիճակն է՝ Արեւմուտքին էներգետիկ պաշարներով ապահովելու հարցում։ Իսկ Ադրբեջանն իր դիրքորոշմամբ կարող է հարուցել Nabucco գազային նախագծի արեւմտյան գործընկերների գրգռվածությունը, որտեղ Թուրքիան կարեւոր դեր է կատարում. դա կարող է լրացուցիչ խոչընդոտ հանդիսանալ եւ հենց Ադրբեջանի համար՝ էկոնոմիկայի ու անվտանգության եվրոատլանտյան կառույցներում ընդգրկվելու նրա մտադրություններում»,- գրում է Չառլզ Թեննոքը EWEUROPE-ի էջերում։

“Relations between Turkey and Armenia have been overshadowed by the Armenian genocide for close to a hundred years,” says Dr Charles Tannock, MEP Foreign Affairs Spokesman of the ERC Group (European Conservatives and Reformists) in the European Parliament. He maintains that the protocols signed October 10 in Zurich aimed at establishing diplomatic relations and opening the common border, represent a remarkable peak in relations between those two countries. “The question is whether the protocols will have a chance of ever being implemented,” underlines Mr. Tannock, NewEurope reads October 18.
“Of course, there have been accusations against Turkey of making empty gestures over Armenia to impress the West, particularly the EU, which Turkey hopes to join one day. Isolated and economically stagnant, Armenia has much to gain from normalized relations and a re-opening of the shared border. So it has made great efforts and painfully offered to ignore the genocide issue for now, to reach out to Turkey.
But the strategy became more obvious, when Turkey inserted a quasi precondition to the ratification of the protocols, the resolution of the conflict about Nagorno Karabakh, which is official Azerbaijani territory despite being part of Armenia's historic homeland and 90 per cent of the population being ethnic Armenians. Foreign Minister Davutoglu wanted to make a respective speech at the signing ceremony, which US pressure prevented in the very last minute – so no speeches were consequently held.
Turkey's breakthrough with Armenia has incited a sharp deterioration of relations with Azerbaijan, which remains on a war footing with Armenia. Erdogan said only one day after the signature what Davutoglu was not allowed to say on the evening: The Turkish parliament would find it difficult to ratify the protocols as long as there are Armenian troops on Azeri territory, i.e. in Karabakh. This statement seems to signal that Turkey does not intend to open the border in the foreseeable future.
Observers feared that this could lead to a total breakdown of the process, but the Armenian President apparently decided to show to the world that the ball remains in the Turkish court, by announcing that he would still visit Turkey for the return football match between Turkey and Armenia on 14 October.
The biggest problem with Erdogan’s statement is that it renders the frozen conflict Karabakh dispute virtually unsolvable. Experts were hoping that a normalization of relations between Turkey and Armenia would force Azerbaijan to make more meaningful proposals in the negotiations about Karabakh. Instead, the situation is now inverted.
The Azerbaijani leadership now knows that any concession on Karabakh would also trigger a victory for Armenia’s diplomacy vis-à-vis Turkey, open the border and strengthen Armenia’s independence. Baku has said several times that all this would be contrary to its national interests.
Azerbaijan may have a lot of oil and gas, but Turkey is indispensable to the transport and marketing of those energy resources to key European markets. This consideration correlates with the view of many analysts that Turkey wants above all to portray itself as a reliable energy hub essential to Western energy security. By kicking up a fuss about the Turkey-Armenia rapprochement, Azerbaijan will irritate its Western partner, whose approval will be vital as Azerbaijan itself seeks greater integration into Euroatlantic security and economic structures,” says Mr. Tannock, NewEurope informs.