Իսրայելի ափերի մոտ այլ արտեֆակտների հետ մեկտեղ վաղ քրիստոնեական ժամանակաշրջանի Հիսուսին հովվի կերպարով պատկերող մատանի է հայտնաբերվել։
Կանաչ թանկարժեք քարով ոսկե մատանին, որի վրա փորագրված է տղայի պատկեր, ով խոյ կամ ոչխար է տանում իր ուսերին, հարյուրավոր արծաթե եւ բրոնզե մետաղադրամների հետ միասին գտնվել է Միջերկրական ծովի հատակին, Կեսարիայի հնագույն նավահանգստի մոտ, հայտնում է Իսրայելի հնությունների վարչությունը։
Հնագետներից մեկն ասել է, որ բարի հովիվը արեւելքի քրիստոնեական համայնքի կողմից օգտագործվող ամենավաղ խորհրդանիշներից մեկն է եղել՝ հավելելով, որ մատանին թվագրվում է մոտավորապես երրորդ դարի կեսերին:
Հովհաննեսի Նոր կտակարանում Հիսուսն իրեն անվանում է Բարի հովիվ, ով կպաշտպանի իր հավատարիմ հետեւորդների հոտը:
Իսրայելի հնությունների վարչությունը հայտարարել է, որ գտածոների թվում են հռոմեական դարաշրջանի արձանիկներ եւ աստվածաշնչյան քնարի պատկերով մատանի: Դրանք հայտնաբերվել են 6-17-րդ դարերի երկու նավերում, որոնք հավանաբար խորտակվել են փոթորկի ժամանակ, երբ խարիսխ են գցած եղել:

Кольцо с раннехристианским изображением Иисуса в образе пастыря было найдено вместе с другими артефактами у берегов Израиля.
Золотое кольцо с зеленым драгоценным камнем, на котором выгравирована фигура мальчика, несущего барана или овцу на плечах, было найдено вместе с сотнями серебряных и бронзовых монет на дне Средиземного моря недалеко от древнего порта Кесарии, сообщает Управление древностей Израиля.
Один из археологов сказал, что добрый пастырь был одним из самых ранних символов, используемых христианским сообществом на востоке, добавив, что кольцо датируется примерно серединой третьего века.
В Новом Завете от Иоанна Иисус назвал себя Добрым пастырем, который защитит свою паству верных последователей.
Управление древностей Израиля заявило, что в числе находок статуэтки римской эпохи и кольцо с изображением библейской лиры. Они были найдены в корпусах двух кораблей, датируемых шестью и семнадцатыми веками, которые, вероятно, затонули во время шторма, когда стояли на якоре.