2021 թվականի հունվարից դեկտեմբեր ամիսներին հարուցվել է 502 վարչական գործ՝ երեք անգամ ավելի, քան 2020 թվականին։ Այս մասին դեկտեմբերի 24-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխատանքային օրենսդրության վերահսկողության վարչության պետ Իգիթ Հակոբյանը։
Նա պարզաբանեց, որ ընդհանուր առմամբ ընդունվել է 163 որոշում՝ ընդհանուր ավելի քան 24,3 մլն դրամի (50 հազար դոլար-խմբ.) չափով տուգանք սահմանելու վերաբերյալ։
«Հուլիսից շինարարության ոլորտում ընդգրկված 36 ընկերությունների նկատմամբ հարուցվել է 45 գործ։ Այս ոլորտում տուգանքի չափը կազմել է ավելի քան 2,2 մլն դրամ։ 2021 թվականին 48 տնտեսվարող սուբյեկտ ընդգրկվել է աշխատանքային իրավունքների պահպանման ստուգման ծրագրում, որը ներառում է աշխատողների առողջության պահպանման եւ անվտանգության ապահովման նորմերը։ Ընդհանուր առմամբ, տույժերի չափը գերազանցել է 1,8 մլն դրամը»,-նշեց Հակոբյանը։

С января по декабрь 2021 года было возбуждено 502 административных дела - втрое больше, чем в 2020 году. Об этом на встрече с журналистами 24 декабря заявил начальник управления по контролю за трудовым законодательством Инспекционного органа здравоохранения и труда Армении Игит Акопян.
Он пояснил, что всего было принято 163 решения о назначении штрафа на общую сумму более 24,3 млн. драмов ($50 тыс. – ред.).
«С июля было возбуждено 45 дел в отношении 36 компаний, занятых в сфере строительства. Размер штрафа в этой сфере составил более 2,2 млн. драмов. В программу проверок соблюдения норм трудового права, включая норм по охране здоровья и обеспечению безопасности работников, в 2021 году было включено 48 хозсубъектов. В целом размер выписанных штрафов превысил 1,8 млн. драмов», – отметил Акопян.