Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել ավելի մեծ համերաշխություն ցուցաբերել աղքատության մեջ ապրողներին Հռոմում Սուրբ Ծննդյան պատարագի ժամանակ 2000 դիմակավորված ծխականների առջեւ, մինչդեռ միլիարդավոր մարդիկ ամբողջ աշխարհում կրկին նշում են Սուրբ Ծնունդը կորոնավիրուսի ստվերի ներքո:
Կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամի տարածման հետեւանքով առաջացած դեպքերի աճը փչացրել է Սուրբ Ծննդյան սեզոնը երկրորդ տարին անընդմեջ։
Սուրբ Պետրոսի տաճարում 85-ամյա արգենտինացի պոնտիֆիկոսը հորդորել է հավատացյալներին «գնահատել կյանքի մանրուքները»: «Սիրո այս գիշերը թող միայն մեկ վախ ունենանք՝ Աստծո սերը վիրավորելու, Նրան վիրավորելու, աղքատին անտարբերությամբ արհամարհելու վախը»,-ասել է Հռոմի պապը։
Բեթղեհեմում Սանտայի գլխարկներով եւ թմբկահարող սկաուտներով այցելուները նշել են Սուրբ Ծննդյան գիշերը, բայց նրանց թիվը սովորականից ավելի քիչ էր, քանի որ կորոնավիրուսի հետ կապված մտավախությունները փչացնում են տոնակատարությունները երկրորդ տարին անընդմեջ: Քաղաքը, որտեղ, ինչպես քրիստոնյաները հավատում են, ծնվել է Հիսուսը, սովորաբար տոնակատարության կենտրոնն է։
Բայց Իսրայելը, որը վերահսկում է օկուպացված Արեւմտյան ափին դեպի Բեթղեհեմ բոլոր մուտքերը, փակել է իր սահմաններն օտարերկրացիների համար՝ փորձելով զսպել օմիկրոն շտամով վարակման դեպքերը։ «Դա մի փոքր սյուրռեալիստական է»,-AFP-ին ասել է ամերիկացի ուսանող Հադսոն Հարդերը:
Կորոնավիրուսի նոր տեսակը լրջորեն խանգարել է արձակուրդային ճանապարհորդություններին։ Flightaware.com կայքը հայտնում է, որ ավելի քան 2300 չվերթ չեղարկվել է ամբողջ աշխարհում, որոնցից հարյուրավորները՝ Միացյալ Նահանգներում:
Եվրոպայում կառավարությունները վերսկսում են անվտանգության միջոցառումները։
Նիդեռլանդները կրկին մեկուսացման մեջ է, մինչդեռ Իսպանիան եւ Իտալիան պարտադրում են դիմակ կրել բաց տարածքներում։
Քանի որ Միացյալ Թագավորությունում երրորդ օրն անընդմեջ նկատվում են կորոնավիրուսով վարակման ռեկորդային թվով դեպքեր, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնն առաջարկել է պատվաստվել որպես Սուրբ Ծննդյան նվեր հարազատներին:
Ֆրանսիան երկրորդ օրն անընդմեջ արձանագրել է ռեկորդային դրական դեպքեր, եւ առողջապահական մարմինները կոչ են արել մարդկանց վերապատվաստվել։
Ավստրալացիների մեծ մասին թույլատրվում է երկու տարվա ընթացքում առաջին անգամ ճանապարհորդել նահանգների միջեւ արձակուրդի ընթացքում:
Օտտավայի տրանսպորտի նախարարն ասել է, որ Սանտա Կլաուսը թույլտվություն է ստացել թռչել Կանադայի օդային տարածքում այն բանից հետո, երբ ցույց է տվել պատվաստման ապացույցը եւ բացասական թեստը թռիչքից առաջ:

Папа римский Франциск призвал к большей солидарности с теми, кто живет в бедности во время рождественской мессы в Риме перед 2000 прихожанами в масках, в то время как миллиарды людей по всему миру снова отметили Рождество под тенью коронавируса.
Резкий рост числа случаев заболевания, вызванный распространением варианта омикрон, испортил рождественский сезон второй год подряд, когда прибытие Санты и долгожданные семейные воссоединения омрачены перспективой еще большего количества ограничений Covid-19.
В базилике Святого Петра 85-летний аргентинский понтифик призвал верующих «ценить мелочи жизни». «В эту ночь любви пусть у нас будет только один страх: страх оскорбить любовь Бога, причинить ему боль, презирая бедных своим безразличием», - сказал он.
Около 2000 представителей общественности и 200 религиозных деятелей посетили мессу в сочельник, надев маски и соблюдая социальное дистанцирование в рамках мер против коронавируса.
На площади Яслей в Вифлееме посетители в шляпах Санты и скауты, бьющие в барабаны, отмечали канун Рождества, но цифры были ниже, чем обычно, поскольку опасения по поводу коронавируса затмевают празднования второй год подряд. Город, где как верят христиане, что родился Иисус, обычно является центром праздника, когда тысячи людей заполняют улицы и отели.
Но Израиль, который контролирует все въезды в Вифлеем на оккупированном Западном берегу, закрыл свои границы для иностранцев, пытаясь обуздать инфекции, вызванные штаммом коронавируса Omicron. «Это немного сюрреалистично», - сказал AFP американский студент Хадсон Хардер.
В своей проповеди в церкви Святой Екатерины в Вифлееме, латинский патриарх Иерусалима Пьербаттиста Пиццабалла сказал, что, тем не менее, обнадеживает тот факт, что празднования в этом году были «определенно более радостными».
Новый штамм коронавируса серьезно помешал поездкам в отпуск: на сайте отслеживания Flightaware.com сообщается, что по всему миру было отменено более 2300 рейсов, сотни из них - в США.
В Европе правительства вновь вводят меры безопасности, которые лишают многих удовольствия Рождества.
Нидерланды снова находятся в изоляции, в то время как Испания и Италия ввели обязательное ношение масок на открытом воздухе.
В связи с тем, что в Великобритании уже третий день подряд наблюдается рекордное количество случаев заражения Covid-19, премьер-министр Великобритании Борис Джонсон предложил сделать прививку в качестве рождественского подарка для родственников.
Во Франции второй день подряд зарегистрировано рекордно положительных случаев заболевания, и ее органы здравоохранения призвали людей делать ревакцинации всего через три месяца после первоначальной прививки.
Тем не менее, рождественские посиделки будут проще, чем год назад, во многих других местах по всему миру.
Большинству австралийцев разрешено путешествовать между штатами во время праздничных каникул впервые за два года. Католический архиепископ Сиднея Энтони Фишер сказал, что Рождество было «лучом света» в темные времена.
Министр транспорта Оттавы заявил, что Санта-Клаус получил разрешение на полет в воздушном пространстве Канады после предъявления доказательств вакцинации и отрицательного теста на Covid перед полетом.