Ողջ հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործությունների թվի որոշակի աճ։ Այս մասին դեկտեմբերի 30-ին կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցում ասաց Հայաստանի փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանը։
Նրա խոսքով՝ դա ունի օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներ։
«Դրանց մասին կխոսենք տարվա արդյունքների ամփոփման ընթացքում»,-հավելեց նա։
Ֆիդանյանը համոզմունք հայտնեց, որ պարեկային ծառայությունը կայացել է, աշխատակիցները բավական արդյունավետ են աշխատում։
«Միջադեպերի եւ քրեական գործերի առկայությունը վկայում է այն մասին, որ մենք բաց ենք, ոչինչ չենք թաքցնում, եւ բնական ենք համարում, որ նման բան տեղի է ունենում ծառայության ժամանակ։ Պետք է նաեւ հաշվի առնել, թե քանի հանցագործություն են նրանք բացահայտել։ Հասարակությունը գոհ է պարեկային ծառայության աշխատանքից»,-նշեց փոխոստիկանապետը։
Անդրադառնալով մի քանի ոստիկանների կողմից տղամարդուն ծեծի ենթարկելու դեպքին, նա պարզաբանեց, որ քրեական գործը վարում է այլ մարմին, ուստի ոստիկանությանը կամ նույն Հատուկ քննչական ծառայությանը մեղադրելը տեղին չէ։

Armenia has recorded a certain rise in the number of crimes across the country. This is what Deputy Chief of Police of Armenia Ara Fidanyan said during a briefing following the government’s session on Thursday, adding that there are objective and subjective reasons for this and that more details will be provided when the results of the year are summed up.
Fidanyan expressed confidence that the patrol service is well-established and that its work is rather fruitful.
“The fact that there are incidents and criminal cases goes to show that the Police of Armenia are open and don’t conceal anything. We also need to take into consideration how many crimes the Patrol Service has revealed. The public is content with the patrol officers’ work,” he stated.
Touching upon the case of a few police officers beating a man, he clarified that it would be inappropriate to blame the Police or the Special Investigation Service for this since the police aren’t investigating the criminal case. “The police didn’t beat him. I call on you to address the body carrying out preliminary investigation,” he added.