Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բարկացել է ֆինանսների նախարարի վրա այն բանից հետո, երբ կառավարությունը չի հասել նպատակին՝ բարձրացնել լիրայի արժեքը Նոր տարվա սկզբին, գրում է սյունակագիր Էրդալ Սաղլամը։
Այս ամսվա սկզբին Էրդողանն ասել էր, որ լիրայի արժեքը կբարձրանա՝ կրկնելով ֆինանսների նորանշանակ նախարար Նուրեդդին Նեբաթի կանխատեսումը: Նպատակը լիրան մեկ դոլարի դիմաց մոտ 11,5-ի հասցնելն էր։
Այժմ Էրդողանը վրդովված է, որ ֆինանսների նախարարությունը եւ Կենտրոնական բանկը մշտապես վերանայում են լիրայի արժեքը նվազեցնելու իրենց նպատակները: Նրանք այս պահին դժվարանում են պահել արժույթը դոլարի դիմաց 14-ից բարձր մակարդակում։
Որպեսզի լիրան չարժեզրկվի, Սաղլամի խոսքով, բանկիրներն ասում են, որ կենտրոնական բանկը եւ պետական բանկերը գրեթե ամեն օր շարունակում են անուղղակի արտարժութային միջամտություններ իրականացնել: Երեքշաբթի առավոտյան արժույթը 0,4%-ով նվազել է մինչեւ 13,86 դոլար մեկ դոլարի դիմաց:
Էրդողանը նաեւ վրդովված է, որ իր կառավարությունը չի կարողացել համոզել Թուրքիայի քաղաքացիներին վաճառել դեպոզիտային հաշիվներում ներդրած արտարժույթը, ասել է Սաղլամը:
Լիրայով եկամուտ ստացող թուրքերը դեռ դոլար են գնում, իսկ Կենտրոնական բանկի միջամտությունը արտարժույթի շուկայում շարունակվում է՝ չնայած նրան, որ նրա մաքուր արժութային պահուստները նվազել են մինչեւ մինուս 56 միլիարդ դոլար։ Սաղլամի խոսքով՝ իրավիճակն անկայուն է։
Մեկ այլ միջոց, որը կառավարությունը ներկայացրել է հունվարի սկզբին, նույնպես չի ամրապնդել լիրայի փոխարժեքը։ Արտահանողները պարտավոր են իրենց արտարժույթով ստացված եկամուտների 25 տոկոսը վաճառել կենտրոնական բանկին՝ լիրայի դիմաց։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган зол на своего министра финансов за то, что правительству не удалось достичь цели по повышению стоимости лиры в начале Нового года, пишет обозреватель Эрдал Саглам.
В начале месяца Эрдоган заявил, что лира вырастет в цене, повторив прогноз, сделанный недавно назначенным министром финансов Нуреддином Небати. Цель состояла в том, чтобы поднять лиру примерно до 11,5 за доллар, пишет Саглам в колонке, опубликованной Deutsche Welle.
Теперь Эрдоган возмущен тем, что министерство финансов и центральный банк постоянно пересматривают свои цели в сторону снижения стоимости лиры. В настоящее время им трудно удерживать валюту выше 14 за доллар.
По словам Саглама, чтобы лира не обесценилась, банкиры говорят, что центральный банк и государственные банки продолжают проводить неявные валютные интервенции почти каждый день. Во вторник утром по местному времени валюта торговалась с понижением на 0,4% до 13,86 за доллар.
Эрдоган также возмущен тем, что его правительство не смогло убедить граждан Турции продавать иностранную валюту, вложенную на депозитные счета, сказал Саглам.
Чтобы обратить вспять падение стоимости лиры, 20 декабря президент объявил о схеме привязки банковских депозитов в лирах к доллару. На той же неделе лира выросла с рекордно низкого уровня в 18,36 доллара за доллар до 10,15 доллара за доллар. Эрдогану сказали, что люди продадут 20-25 миллиардов долларов, если лира укрепится выше 10 за доллар.
Но турки, получающие доход в лирах, по-прежнему покупают доллары, а между тем вмешательство центрального банка в валютный рынок продолжается, несмотря на то, что его чистые валютные резервы сократились до минус 56 миллиардов долларов. По словам Саглама, ситуация неустойчивая.
Еще одна мера, введенная правительством в начале января, также не укрепила курс лиры. Экспортеры обязаны продавать 25 процентов своей выручки в иностранной валюте центральному банку в обмен на лиры.
Последняя мера терпит неудачу, потому что теперь экспортерам приходится выкупать не менее 80-90 процентов иностранной валюты, которую они продали центральному банку на открытом рынке, сказал Саглам, процитировав одного банкира.