Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բարկացել է ֆինանսների նախարարի վրա այն բանից հետո, երբ կառավարությունը չի հասել նպատակին՝ բարձրացնել լիրայի արժեքը Նոր տարվա սկզբին, գրում է սյունակագիր Էրդալ Սաղլամը։
Այս ամսվա սկզբին Էրդողանն ասել էր, որ լիրայի արժեքը կբարձրանա՝ կրկնելով ֆինանսների նորանշանակ նախարար Նուրեդդին Նեբաթի կանխատեսումը: Նպատակը լիրան մեկ դոլարի դիմաց մոտ 11,5-ի հասցնելն էր։
Այժմ Էրդողանը վրդովված է, որ ֆինանսների նախարարությունը եւ Կենտրոնական բանկը մշտապես վերանայում են լիրայի արժեքը նվազեցնելու իրենց նպատակները: Նրանք այս պահին դժվարանում են պահել արժույթը դոլարի դիմաց 14-ից բարձր մակարդակում։
Որպեսզի լիրան չարժեզրկվի, Սաղլամի խոսքով, բանկիրներն ասում են, որ կենտրոնական բանկը եւ պետական բանկերը գրեթե ամեն օր շարունակում են անուղղակի արտարժութային միջամտություններ իրականացնել: Երեքշաբթի առավոտյան արժույթը 0,4%-ով նվազել է մինչեւ 13,86 դոլար մեկ դոլարի դիմաց:
Էրդողանը նաեւ վրդովված է, որ իր կառավարությունը չի կարողացել համոզել Թուրքիայի քաղաքացիներին վաճառել դեպոզիտային հաշիվներում ներդրած արտարժույթը, ասել է Սաղլամը:
Լիրայով եկամուտ ստացող թուրքերը դեռ դոլար են գնում, իսկ Կենտրոնական բանկի միջամտությունը արտարժույթի շուկայում շարունակվում է՝ չնայած նրան, որ նրա մաքուր արժութային պահուստները նվազել են մինչեւ մինուս 56 միլիարդ դոլար։ Սաղլամի խոսքով՝ իրավիճակն անկայուն է։
Մեկ այլ միջոց, որը կառավարությունը ներկայացրել է հունվարի սկզբին, նույնպես չի ամրապնդել լիրայի փոխարժեքը։ Արտահանողները պարտավոր են իրենց արտարժույթով ստացված եկամուտների 25 տոկոսը վաճառել կենտրոնական բանկին՝ լիրայի դիմաց։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan is angry at his finance minister for the government's failure to achieve its goal of appreciating the lira at the start of the New Year, writes columnist Erdal Saglam.
Earlier this month, Erdogan announced that the lira would rise in value, repeating the forecast made by recently appointed Finance Minister Nureddin Nebati. The goal was to raise the lira to around 11.5 per dollar, Saglam writes in a column published by Deutsche Welle.
Now Erdogan is outraged that the finance ministry and the central bank are constantly revising their targets to lower the value of the lira. They are currently finding it difficult to keep the currency above 14 per dollar.
Erdogan is also outraged that his government has failed to persuade Turkish citizens to sell foreign currency in deposit accounts, Saglam said.
To reverse a slump in the lira’s value, on Dec. 20 the president announced a scheme to link lira bank deposits to the dollar. The lira rallied from a record low of 18.36 per dollar to as strong as 10.15 per dollar the same week.
But Turks who receive income in liras are still buying dollars and, meanwhile, interference by the central bank in the foreign exchange market continues, despite its net foreign currency reserves declining to minus $56 billion, he said. The situation is unsustainable, one banker said, according to Saglam.
Another measure introduced by the government in early January also failed to strengthen the lira exchange rate. Exporters are required to sell 25 percent of their foreign currency earnings to the central bank in exchange for lira.
The latest measure is failing because exporters now have to buy back at least 80 to 90 percent of the foreign currency they sold to the central bank in the open market, Saglam said, quoting one banker.