Ավստրալիայի ոստիկանությունը հատուկ միջոցներ է կիրառել Կանբերայում երկրի դաշնային խորհրդարանի շենքի մոտ ցուցարարներին ցրելու համար, չորս մարդ ձերբակալվել է, հայտնում է CBC հեռուստաալիքը։
Դրա տվյալներով՝ ոստիկանությունը Կանբերայում ցուցարարների դեմ պղպեղային գազ  է կիրառել եւ ձերբակալել է երեք տղամարդու եւ մեկ կնոջ, ովքեր փորձում էին ներխուժել խորհրդարանի շենք։ Ավստրալիայի մայրաքաղաքային տարածքի ոստիկանական վարչության տվյալներով՝ բոլոր ձերբակալվածներին մեղադրանք է առաջադրվել անկարգությունների համար։
Գերատեսչությունը նաեւ հայտնել է, որ ակցիան կազմակերպել են պատվաստումների հակառակորդները, ովքեր այն նույն խմբից են, որն անկարգություններ էր կազմակերպել եւ հրկիզել էր Ավստրալիայի դեմոկրատիայի թանգարանի շենքը դեկտեմբերի 30-ին։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ավստրալիայի դաշնային ոստիկանությունը ձերբակալել եւ մեղադրանք է առաջադրել վեց տղամարդու դեմ, ովքեր հրդեհ էին բռնկել պատմամշակութային վայր համարվող Ավստրալիայի խորհրդարանի հին շենքում։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել հրկիզման եւ գույքին վնաս պատճառելու, ինչպես նաեւ կենսապահովման անձնակազմի վրա հարձակում գործելու եւ պետական ​​ծառայողների ծառայությանը խոչընդոտելու համար:
Երկրի խորհրդարանի պատմական շենքը, որտեղ այժմ գտնվում է Ավստրալիայի ժողովրդավարության թանգարանը, հրկիզվել էր դեկտեմբերի 30-ին Կանբերայում բողոքի ցույցի ժամանակ բռնկված անկարգությունների ժամանակ։ Հրդեհի հետեւանքով ավերվել է շենքի մուտքերից մեկը, շտապ օգնության աշխատակիցները ստիպված են եղել տարհանել թանգարանի աշխատակիցներին։

Australian police used special means to disperse demonstrators at the building of the country's federal parliament in Canberra, four people were arrested, according to the CBC television channel.
According to him, the police used pepper gas against protesters in Canberra and arrested three men and one woman who were trying to break into the parliament building. According to the Australian Capital Territory Police Department, all those arrested were charged with disorderly conduct.
The department also said that the action was organized by opponents of vaccination, belonging to the same group that tripled the riots and set fire to the building of the Museum of Australian Democracy on December 30.
Earlier it was reported that the Australian federal police arrested and charged six men who started a fire in the old building of the Australian Parliament, which is considered a historical and cultural site. They were charged with arson and damage to property, as well as assaulting life support personnel and obstructing government officials while on duty.
The country's historic parliament building, which now houses the Museum of Australian Democracy, was set on fire during riots that broke out during a protest in Canberra on December 30. As a result of the fire, one of the entrances of the building was destroyed, and emergency workers had to evacuate the museum workers.