Ավստրալիայի ոստիկանությունը հատուկ միջոցներ է կիրառել Կանբերայում երկրի դաշնային խորհրդարանի շենքի մոտ ցուցարարներին ցրելու համար, չորս մարդ ձերբակալվել է, հայտնում է CBC հեռուստաալիքը։
Դրա տվյալներով՝ ոստիկանությունը Կանբերայում ցուցարարների դեմ պղպեղային գազ  է կիրառել եւ ձերբակալել է երեք տղամարդու եւ մեկ կնոջ, ովքեր փորձում էին ներխուժել խորհրդարանի շենք։ Ավստրալիայի մայրաքաղաքային տարածքի ոստիկանական վարչության տվյալներով՝ բոլոր ձերբակալվածներին մեղադրանք է առաջադրվել անկարգությունների համար։
Գերատեսչությունը նաեւ հայտնել է, որ ակցիան կազմակերպել են պատվաստումների հակառակորդները, ովքեր այն նույն խմբից են, որն անկարգություններ էր կազմակերպել եւ հրկիզել էր Ավստրալիայի դեմոկրատիայի թանգարանի շենքը դեկտեմբերի 30-ին։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ավստրալիայի դաշնային ոստիկանությունը ձերբակալել եւ մեղադրանք է առաջադրել վեց տղամարդու դեմ, ովքեր հրդեհ էին բռնկել պատմամշակութային վայր համարվող Ավստրալիայի խորհրդարանի հին շենքում։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել հրկիզման եւ գույքին վնաս պատճառելու, ինչպես նաեւ կենսապահովման անձնակազմի վրա հարձակում գործելու եւ պետական ​​ծառայողների ծառայությանը խոչընդոտելու համար:
Երկրի խորհրդարանի պատմական շենքը, որտեղ այժմ գտնվում է Ավստրալիայի ժողովրդավարության թանգարանը, հրկիզվել էր դեկտեմբերի 30-ին Կանբերայում բողոքի ցույցի ժամանակ բռնկված անկարգությունների ժամանակ։ Հրդեհի հետեւանքով ավերվել է շենքի մուտքերից մեկը, շտապ օգնության աշխատակիցները ստիպված են եղել տարհանել թանգարանի աշխատակիցներին։

Полиция Австралии применила спецсредства для разгона демонстрантов у здания федерального парламента страны в Канберре, четыре человека были арестованы, сообщает телеканал CBC.
По его данным, полицейские применили перцовый газ против участников акции протеста в Канберре и арестовали трех мужчин и одну женщину, пытавшихся прорваться в здание парламента. Как отметили в полицейском управлении Австралийской столичной территории, всем арестованным были предъявлены обвинения в нарушении общественного порядка.
Также в ведомстве сообщили, что акция была организована противниками вакцинации, принадлежащими к той же группе, что утроила беспорядки и подожгла здание Музея австралийской демократии 30 декабря.
Ранее сообщалось, что федеральная полиция Австралии арестовала и предъявила обвинения шести мужчинам, устроившим пожар в старом здании парламента Австралии, считающемся историческим и культурным объектом. Им предъявлены обвинения в поджоге и порче имущества, а также в нападении на сотрудников служб жизнеобеспечения и препятствовании работникам государственных органов во время исполнения служебных обязанностей.
Историческое здание парламента страны, в котором сейчас расположен Музей австралийской демократии, было подожжено во время беспорядков, начавшихся в ходе акции протеста в Канберре 30 декабря. В результате пожара был уничтожен один из подъездов здания, а сотрудникам аварийных служб пришлось эвакуировать работников музея.