Նախագահ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ գոհ է լիրայի անկայունության նվազումից՝ վստահեցնելով, որ կառավարությունն աշխատում է թուրքական արժույթի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացնելու միջոցների վրա։
«Դանդաղ, աստիճանաբար եւ առանց շտապելու լիրան կաճի, տոկոսադրույքները նույն կերպ կնվազեն, եւ 2022 թվականը կլինի մեր ամենավառ տարին»,- ասել է նա, փոխանցում է Anadolu-ն:
Այս ամիս լիրան կայունացել է անցյալ տարի դոլարի նկատմամբ 44 տոկոս անկումից հետո։ Գրինվիչի ժամանակով 12:03-ին այն 1 տոկոսով ավելի թույլ էր՝ 13.56 դոլարի նկատմամբ՝ փոքր-ինչ ընդլայնելով կորուստներն Էրդողանի հայտարարություններից հետո:
«Մենք շատ գոհ ենք փոխարժեքի անկայունության նվազումից,- ասել է նա։- Ֆինանսական շուկաներում կայունության պահպանման եւ լիրայի նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանն ուղղված մեր լրացուցիչ աշխատանքը շարունակվում է»։ «Ես այն կարծիքին եմ, որ տոկոսադրույքներն են պատճառը, իսկ գնաճը՝ հետեւանք։ Այս արդյունքն իսկապես իրեն զգացնել է տալիս. գնաճն անկման եզրին է»,- ասել է Էրդողանը` կրկնելով իր ոչ ավանդական տեսակետը տոկոսադրույքների եւ գնաճի միջեւ կապի վերաբերյալ:
Սակայն անցած ամիս տարեկան գնաճն աճել էր մինչեւ 36.1 տոկոս, ինչն ամենաբարձրն է Էրդողանի իշխանության 19 տարվա ընթացքում: Տնտեսագետները կանխատեսում են, որ առաջին կիսամյակում գնաճը կհասնի 50 տոկոսի։ Գնաճի աճը պայմանավորված է լիրայի արժեզրկմամբ։ Արժույթի թուլությունն իր հերթին պայմանավորված էր այն նրանով, որ սեպտեմբերից Կենտրոնական բանկը նվազեցրեց տոկոսադրույքը 500 բազիսային կետով՝ մինչեւ 14 տոկոս։
Դեկտեմբերի 20-ին դոլարի նկատմամբ լիրայի փոխարժեքի ռեկորդային 18.4 անկումից հետո Էրդողանը հայտարարեց լիրային աջակցության սխեմայի մասին՝ լիրայի ավանդային հաշիվներ առաջարկելով, որոնք կփոխհատուցեն ավանդատուների` լիրայի հետագա թուլացման հետեւանքով առաջացած կորուստները:

Президент Тайип Эрдоган заявил, что доволен снижением волатильности лиры , заверив, что правительство работает над мерами по повышению интереса к турецкой валюте.
«Медленно, постепенно и без спешки лира будет укрепляться, процентные ставки будут падать таким же образом, и 2022 год будет нашим самым ярким годом», — заявил он, передает Anadolu.
Лира стабилизировалась в этом месяце после падения на 44% по отношению к доллару в прошлом году. Она была на 1% слабее на уровне 13,56 по отношению к доллару в 12:03 по Гринвичу, немного увеличив потери после комментариев Эрдогана.
«Мы очень довольны снижением волатильности обменного курса», - сказал он. «Наша дополнительная работа по поддержанию стабильности на финансовых рынках и повышению интереса к лире продолжается». «Я придерживаюсь мнения, что процентные ставки являются причиной, а инфляция — следствием. Этот результат действительно дает о себе знать: инфляция находится на грани падения», — сказал Эрдоган, повторив свой неортодоксальный взгляд на связь между ставками и инфляцией.
Однако годовая инфляция выросла до 36,1% в прошлом месяце, что является самым высоким показателем за 19 лет пребывания Эрдогана у власти. Экономисты прогнозируют, что в первом полугодии инфляция достигнет 50%.
Всплеск инфляции был вызван падением курса лиры. Слабость валюты, в свою очередь, была вызвана тем, что центральный банк снизил учетную ставку на 500 базисных пунктов до 14% с сентября.
После того, как 20 декабря лира упала до рекордно низкого уровня в 18,4 по отношению к доллару, Эрдоган объявил о схеме поддержки лиры, предложив депозитные счета в лире, которые компенсируют вкладчикам убытки, вызванные дальнейшим ослаблением лиры.