Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) մաքսային տարածք ներկրվող ապրանքների հսկման մեխանիզմի ներդրման պիլոտային նախագիծը կգործարկվի 2022թ. հուլիսի 1-ից մինչեւ 2023թ. մարտի 31-ը։ Այսպիսի որոշում է ընդունվել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհրդի նիստի արդյունքներով, ճեպազրույցում երկուշաբթի տեղեկացրել է ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահի օգնական Իյա Մալկինան, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հսկման մեխանիզմները կթեստավորվեն 2022թ. հուլիսի 1-ից մինչեւ 2023թ. մարտի 1-ը միության տարածք ներկրվող կենցաղային սառնարանների եւ սառցարանների համար»,- ասել է ԵՏՀ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Բացի այդ, ԵՏՀ խորհուրդը հաստատել է հսկման ենթակա ապրանքների մասին տեղեկությունների հսկման ազգային համակարգերի ներառման եւ պահպանման կարգը, պարզաբանել է Մալկինան։
ԵՏՄ մաքսային տարածք ներկրվող ապրանքների հսկման մեխանիզմի մասին համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտել 2021թ. փետրվարին։ Այն նախատեսում է միությունում օտարերկրյա ապրանքների հսկման համակարգերի ստեղծում՝ դրանց շրջանառության օրինականության հաստատման նպատակով, ԵՏՄ անդամ մեկ պետության տարածքից մյուս երկրի տարածք տեղափոխման ժամանակ։ Համակարգը նաեւ նպատակ ունի ստեղծել մաքսային եւ հարկային վճարներից խուսափելու տարբեր սխեմաների օգտագործումը բացառող պայմաններ։ Համաձայնագիրը նախատեսում է ԵՏՄ յուրաքանչյուր անդամ երկրում ստեղծել ապրանքների հսկման ազգային համակարգեր։
«Որպեսզի համաձայնագիրը սկսի գործել, անհրաժեշտ է մշակել ԵՏՄ կոլեգիայի եւ խորհրդի մի շարք որոշումները։ Հանձնաժողովը անդամ պետությունների փորձագետների հետ արդեն մշակել եւ համաձայնեցրել է անհրաժեշտ գրեթե ամբողջ նորմատիվային բազան»,- ավելացրել է Մալկինան։

Пилотный проект по внедрению механизма прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза (ЕАЭС), пройдет с 1 июля 2022 года по 31 марта 2023 года. Такое решение принято по итогам заседания совета Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), сообщила на брифинге в понедельник помощник председателя коллеги ЕЭК Ия Малкина, передает ТАСС.
«Механизмы прослеживаемости будут тестироваться с 1 июля 2022 года по 31 марта 2023 года в отношении ввезенных на территорию союза бытовых холодильников и морозильников», - сказала официальный представитель ЕЭК.
Кроме того, совет ЕЭК утвердил порядок включения и хранения в национальных системах прослеживаемости сведений о подлежащих прослеживаемости товаров, уточнила Малкина.
Соглашение о механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию ЕАЭС, вступило в силу в феврале 2021 года. Оно предусматривает создание в союзе системы прослеживаемости иностранных товаров с целью подтверждения законности их оборота при перемещении с территории одного государства - члена союза на территорию другой страны ЕАЭС. Также система призвана создать условия, исключающие использование различных схем уклонения от уплаты таможенных и налоговых платежей. Соглашение предусматривает создание в каждой стране - участнице ЕАЭС национальной системы прослеживаемости товаров.
«Чтобы соглашение начало функционировать, необходимо разработать ряд решений коллегии и совета ЕЭК. Комиссией совместно с экспертами государств-членов к настоящему времени уже разработана и согласована практически вся необходимая нормативная база», - добавила Малкина.