Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ, դեմոկրատ Նենսի Փելոսին, որն այժմ ԱՄՆ պետական հիերարխիայում զբաղեցնում է նշանակությամբ երրորդ պաշտոնը, մտադիր է վերընտրվել Կոնգրեսի ստորին պալատում։ Այս մասին ասվում է նրա հայտարարությունում։
81-ամյա Փելոսիի խոսքով՝ կպահանջվի շատ բան անել, որպեսզի բարելավվի մարդկանց կյանքը։ Նա նշել է, որ դեմոկրատիան սպառնալիքի տակ է ճշմարտության դեմ, Կապիտոլիումի դեմ գրոհի եւ նահանգներում ընտրական իրավունքների դեմ հարձակումների պատճառով։
Փելոսին ընդգծել է, որ կառաջադրվի նոր ժամկետի համար, որպեսզի աշխատի ի նպաստ ժողովրդի շահերի եւ պաշտպանի դեմոկրատիան։ Ընդ որում՝ նա չի ճշտել, թե արդյոք նորից հավակնելու է խոսնակի պաշտոնին։ Նենսի Փելոսին ներկայացնում է Կալիֆոռնիան ԱՄՆ կոնգրեսի ստորին պալատում 1987 թվականից։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունները տեղի են ունենալու 2022թ. նոյեմբերին։ Դրանց ժամանակ ընտրվելու են Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր 435 անդամները եւ 34 սենատոր։

Спикер Палаты представителей демократ Нэнси Пелоси, которая занимает сейчас в государственной иерархии США третий по значимости пост, намерена добиваться переизбрания в нижнюю палату Конгресса. Об этом говорится в ее заявлении.
По словам 81-летней Пелоси, требуется сделать еще многое, чтобы улучшить жизнь людей. Она отметила, что демократия находится под угрозой из-за нападок на правду, атаки на Капитолий и наступления на избирательные права в штатах.
Пелоси подчеркнула, что будет баллотироваться на новый срок, чтобы работать в интересах народа и защищать демократию. При этом она не уточнила, будет ли вновь претендовать на спикерское кресло. Нэнси Пелоси представляет Калифорнию в нижней палате Конгресса США с 1987 года.
Напомним, что промежуточные выборы в Конгресс США пройдут в ноябре 2022 года. На них будут избираться все 435 членов Палаты представителей и 34 сенатора.