Ֆրանսիան նոր օրենք է ընդունել, որն արգելում է այսպես կոչված կոնվերսիոն թերապիան եւ տուգանքներ սահմանում նրանց համար, ովքեր գիտականորեն վարկաբեկված պրակտիկա են օգտագործում՝ փորձելով փոխել ԼԳԲՏ անձանց սեռական կողմնորոշումը կամ գենդերային ինքնությունը, հայտնում է AP-ն։
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը միաձայն հավանություն է տվել նոր օրենքին։
Օրենքը քրեական պատիժներ է նախատեսում ԼԳԲՏՔ անձանց հետերոսեքսուալությունը «վերափոխելու» փորձի համար դատապարտված անձանց համար:
Օրենքը նաեւ հնարավորություն է տալիս տուժողների անունից քաղաքացիական հայցեր ներկայացնել:
Պատգամավոր Լոուրենս Վանսոնբրոկը, ով օգնել է, որպեսզի օրենսդրությունն ընդունվի խորհրդարանում, ասել է, որ այն ուղղված կլինի «բոլոր նրանց, ովքեր նույնականացրել են ինքնությունը կամ սեռական կողմնորոշումը հիվանդության հետ»: «Բուժելու բան չկա»,- ասել է նա։

Во Франции принят новый закон, который запрещает так называемую конверсионную терапию и предусматривает тюремное заключение и штрафы для тех, кто используют научно дискредитированную практику, чтобы попытаться изменить сексуальную ориентацию или гендерную идентичность ЛГБТ-людей, передает AP.
Национальное собрание единогласно одобрило новый закон.
Закон предусматривает уголовное наказание для лиц, осужденных за попытку «обращения» представителей ЛГБТК в гетеросексуальность или традиционные гендерные ожидания.
Закон также дает участникам кампании возможность подавать гражданские иски от имени жертв.
Депутат Лоуренс Вансонброк, которая помогла провести закон через парламент, сказал, что он будет нацелен на «всех тех, кто приравнял личность или сексуальную ориентацию к болезни». «Лечить нечего», — сказала она Национальному собранию.