Սպիտակ տունը, կարծես թե, հրաժարվել է ռուսական նավթի արտահանումն արգելելու գաղափարից եւ հայտարարել է, որ դա չի բխում ԱՄՆ ռազմավարական շահերից, քանի որ կարող են նավթի համաշխարհային մատակարարումների խափանումներ եւ դրանց հետ կապված հետեւանքներ լինել, հայտնում է CNN-ը։
«Մենք էներգիայի գլոբալ մատակարարումների կրճատման հարցում ռազմավարական շահագրգռվածություն չունենք»,- լրագրողներին ասել է մամուլի քարտուղարի գլխավոր տեղակալ Կարին Ժան-Պիեռը:
Արտահանման արգելքը, նրա խոսքով, «կբարձրացնի բենզինի գները ամերիկացիների համար», ինչի մասին Սպիտակ տունը «շատ լավ իրազեկված է»: Նա գովել է ամերիկյան ընկերություններին, որոնք խզում են հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, եւ ասել է, որ վարչակազմը «ողջունում է այդ հայտարարությունները»:
Սակայն Ժան-Պիեռը նշել է, որ վարչակազմը ռազմավարական առումով ուզում է ժամանակի ընթացքում Ռուսաստանի էներգետիկ կարգավիճակի վրա ազդել: «Մենք, մեր դաշնակիցներն ու գործընկերները Ռուսաստանի՝ որպես էներգիայի առաջատար մատակարարի կարգավիճակը ժամանակի ընթացքում վատթարացնելու մեծ շահագրգռվածություն ունենք: Ահա թե ինչու էինք խոսում դիվերսիֆիկացիայի մասին։ Ահա թե ինչու մենք փակեցինք «Հյուսիսային հոսք 2»-ը։ Ահա թե ինչու ենք մենք օգնում արագացնել ռուսական գազի դիվերսիֆիկացիան։ Եվ հենց դրա համար ենք հրաժարվում այն կարեւոր տեխնոլոգիական ռեսուրսներից, որոնք անհրաժեշտ են Ռուսաստանին նավթի եւ գազի արդյունահանման իր կարողությունները պահպանելու համար»,- ասել է նա։
Այս ավելի զուսպ մեկնաբանությունները հնչել են այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ասել էր, որ ռուսական նավթի արտահանման դեմ պատժամիջոցները դեռեւս հնարավոր են: «Ոչինչ քննարկման շրջանակներից դուրս չէ»,- չորեքշաբթի ավելի վաղ նշել էր Բայդենը՝ հստակ պնդելով, որ ռուսական նավթի արտահանումը պետք է արգելվի:
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին այսօր առավոտյան CNN-ին ասել է, որ որոշում կայացնելիս վարչակազմը լրջորեն կքննարկի ԱՄՆ-ի եւ համաշխարհային նավթի շուկաների աշխատանքի լուրջ խափանումների հնարավորությունը: «Այն, ինչ նա (Բայդենը) չի ցանկանում, դա նավթի համաշխարհային շուկաները կամ համաշխարհային շուկան տապալելն է կամ ամերիկացիների վրա էներգիայի եւ գազի բարձր գներով ազդելը»։

Белый дом, похоже, отказался от идеи запретить экспорт российской нефти, чтобы наказать не исключить это полностью, но заявив, что это не отвечает стратегическим интересам США из-за сбоев в мировых поставках нефти и последствий, передает CNN.
«У нас нет стратегического интереса в сокращении глобальных поставок энергии», — заявила журналистам главный заместитель пресс-секретаря Карин Жан-Пьер.
По ее словам,  запрет на экспорт «повысит цены на бензин для американцев», о чем Белый дом «очень хорошо осведомлен». Она похвалила американские компании, разорвавшие связи с Россией, и сказала, что администрация «(приветствует) эти заявления».
Но, по словам Жан-Пьер, администрация  стратегически сосредоточена на том, чтобы со временем повлиять на энергетический статус России. «Мы, наши союзники и партнеры сильно заинтересованы в том, чтобы со временем ухудшить статус России как ведущего поставщика энергии. Вот почему мы говорили о диверсификации. Вот почему мы закрыли «Северный поток — 2». Вот почему мы помогаем ускорить диверсификацию российского газа. И именно поэтому отказываемся от важнейших технологических ресурсов, необходимых России для поддержания своих производственных мощностей по добыче нефти и газа», — сказала она.
Эти более сдержанные комментарии прозвучали после того, как президент США Джо Байден заявил, что санкции в отношении экспорта российской нефти все еще возможны. «Ничего не выходит за рамки обсуждения», — сказал Байден, когда ранее в среду конкретно настаивал на запрете экспорта российской нефти.
Пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки заявила сегодня утром CNN, что при принятии решения администрация серьезно взвесит возможность серьезного нарушения работы американских и мировых рынков нефти. «Чего он (Байден) не хочет, так это обрушить мировые рынки нефти или глобальный рынок или повлиять на американский народ более высокими ценами на энергоносители и газ. И, очевидно, сделанное вчера заявление о том, чтобы задействовать здесь стратегический нефтяной резерв и сделать это сообща, скоординировано с мировым сообществом, и является попыткой решить эту проблему и смягчить воздействие».