Ուկրաինայում պատերազմն «աղետ» է ամբողջ աշխարհի համար, որը կկրճատի համաշխարհային տնտեսական աճը, ВВС-ին հայտարարել է Համաշխարհային բանկի նախագահը:
«Ուկրաինայում պատերազմը տեղի է ունենում աշխարհի համար խիստ անհարմար ժամանակաշրջանում, քանի որ ինֆլյացիան արդեն աճել է»,-ասել է Դեւիդ Մալփասը:
Մալփասը համարում է, որ պատերազմի տնտեսական հետեւանքները տարածվում են Ուկրաինայի սահմաններից դուրս, եւ էներգակիրների ոլորտում համաշխարհային գների թանկացումը «մեծապես հարվածել է աղքատներին, այնպես, ինչպես նաեւ ինֆլյացիան»:
Մալփասը նշել է, որ ե՛ւ Ռուսաստանը, ե՛ւ Ուկրաինան սննդամթերքի խոշոր արտադրողներ են: S&P Global Platts-ի տվյալներով՝ Ուկրաինան աշխարհում արեւածաղկի ձեթի խոշորագույն արտադրողն է, իսկ Ռուսաստանը զբաղեցնում է երկրորդ հորիզոնականը: Միեւնույն ժամանակ նրանք կազմում են համաշխարհային արտադրության 60 տոկոսը:
JP Morgan-ի տվյալներով՝ երկու երկրները նաեւ արտահանում են ցորենի 28,9 տոկոսը: Չիկագոյի ֆյուչերսների բորսայում ցորենի գինը սակարգվում է 14 տարվա կտրվածքով առավելագույն ցուցանշի վրա:
Այդ ապրանքների ռուսական մատակարարումը սահմանափակված է լայնորեն տարածված պատժամիջոցների պատճառով, որոնց հետեւանքով աշխարհի մնացած երկրները չեն կարող ձեռքբերել նրանց արտադրանքը: Ուկրաինական մատակարարումը դադարեցվել է, քանի որ ռազմական գործողությունները փակել են երկրի նավահանգիստները:
«Հնարավոր չէ բավականաչափ արագ հարմարվել Ուկրաինայից եւ Ռուսաստանից ներկրումների կասեցմանը, եւ դա բարձրացնում է գները»,-հավելել է Մալփասը:
Նրա խոսքով՝ նույնը վերաբերում է նաեւ ռուսական էներգամատակարարմանը, եւ դա հատկապես վնասակար է Արեւմտյան Եվրոպայի համար, որտեղ կառավարությունները «անտեսել են բավականաչափ էներգաէներգիայով ապահովելու մյուս ասպեկտները»: ԵՄ-ում էլեկտրաէներգիայի շուրջ 39 տոկոսը ստացվում է էլեկտրակայաններից, որոնք գործում են հանածո վառելիքի հիման վրա, իսկ Ռուսաստանը նավթի ու գազի խոշորագույն աղբյուր է:
Քանի որ ԵՄ-ն ձգտում է արագացնել անցումը դեպի էներգիայի այլ աղբյուրները, Վլադիմիր Պուտինի կառավարությունը կարող է ընդմիշտ կորցնել իր շուկաների մի մասը, հայտարարել է Մալփասը: Եկամտի այդ կորուստը ռուբլու փոխարժեքի անկման եւ դրա հետ կապված ինֆլյացիայի հետ մեկտեղ միջոցներից մեկն է, որով այս պատերազմը կազդի Ռուսաստանում կյանքի որակի վրա:

Война в Украине — это «катастрофа» для мира, которая сократит глобальный экономический рост, заявил ВВС президент Всемирного банка.
«Война в Украине происходит в неподходящее для мира время, потому что инфляция уже росла», - сказал Дэвид Малпасс.
Малпасс считает, что экономические последствия войны распространяются за пределы Украины, и рост мировых цен на энергоносители, в частности «больше всего ударил по бедным, как и инфляция».
Малпасс отметил, что и Россия, и Украина являются крупными производителями продуктов питания. По данным S&P Global Platts, Украина является крупнейшим в мире производителем подсолнечного масла, а Россия занимает второе место. В то же время они составляют 60% мирового производства.
По данным JP Morgan, на две страны также приходится 28,9% мирового экспорта пшеницы. Цены на пшеницу на Чикагской фьючерсной бирже торгуются на 14-летнем максимуме.
Российские поставки этих товаров ограничены из-за широко распространенных санкций, из-за которых остальной мир не может покупать их продукцию. Украинское снабжение было остановлено, потому что боевые действия закрыли порты страны.
«Невозможно достаточно быстро приспособиться к прекращению поставок из Украины и России, и это увеличивает цены», - добавил Малпас.
По его словам, то же самое касается и российского энергоснабжения, и это особенно вредно для Западной Европы, где правительства «пренебрегали другими аспектами обеспечения достаточного количества электроэнергии». Около 39% электроэнергии в ЕС поступает от электростанций, работающих на ископаемом топливе, а Россия является крупнейшим источником нефти и газа.
Поскольку ЕС стремится ускорить переход на другие источники энергии, правительство Владимира Путина «может навсегда потерять часть своих рынков», заявил Малпас. Такая потеря дохода — лишь один из способов, которым эта война повлияет на уровень жизни в России, как и падение курса рубля и связанная с этим инфляция.