Գերմանիան կընդունի Ուկրաինայում պատերազմից փրկվել ցանկացող բոլոր մարդկանց անկախ ազգությունից, հայտարարել է ԳԴՀ ներքին գործերի նախարար Նենսի Ֆեզերը Bild am Sonntag թերթին տված հարցազրույցում: «Դա կախված չէ անձնագրից»,-ընդգծել է քաղաքական գործիչը:
Ֆեզերի տվյալներով՝ փախստականների մեծ մասը, որոնք ժամանում են Գերմանիա Ուկրաինայից, ազգությամբ ուկրաինացիներ են: Սակայն փախստականի կարգավիճակ են ստանում նաեւ նրանք, ովքեր ունեին Ուկրաինայում երկարաժամկետ կացության թույլտվություն, հաղորդում է «Նեմեցկայա վոլնան»
ԳԴՀ ՆԳՆ-ի խոսքով՝ այդ մարդկանց դեպքում անհրաժեշտ չէ անցնել համապատասխան կարգավիճակը ձեւակերպելու երկար գործընթացը:
Ֆեզերի խոսքով՝ Ուկրաինայից փախստականների թվի սահմափակում չի լինի: «Առաջին անգամ ԵՄ բոլոր երկրներն ընդունում են ռազմական փախստականներին, հատկապես՝ մեր արեւելյան հարեւանները: Դա բոլորովին այլ իրավիճակ է, քան այն, ինչ եղել է Եվրոպայում նախքան այդ իրադարձությունները»,-նշել է նա: Այժմ գլխավորը «հնարավորինս լավ տեղավորումն ու խնամքն է», ինչի արդյունքում այլ երկրներ տեղափոխվելու հարց չի ծագի, համարում է նախարարը:
Նախարարի խոսքով՝ փախստականների նկատմամբ վերահսկողության կորուստ չի լինի, ինչպես տեղի էր ունեցել 2015 թվականին: «Իհարկե, այժմ մենք ավելի մեծ ուշադրությամբ ենք հետեւում, թե ով է ժամանում Գերմանիա: Դաշնային ոստիկանությունն ուժգնացրել է հսկողությունը սահմաններին: Դա նաեւ թույլ է տալիս մեզ ավելի արագ գրանցել մարդկանց: Սակայն նաեւ պարզ է, որ այժմ մենք ցանկանում ենք օգնել արագորեն եւ առանց բյուրոկրատական քաշքշուքների»,-ընդգծել է նա:
Նենսի Ֆեզերը բարձր է գնահատել ուկրաինացի փախստականներին օգնելու ոլորտում ԵՄ անդամ երկրների համագործակցությունը՝ անվանելով այն «պատմական»: ՄԱԿ-ի գնահատմամբ՝ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմի առաջին օրվանից ի վեր երկիրը լքել է ավելի քան մեկ միլիոն մարդ: Նենսի Ֆեզերի տվյալներով՝ շաբաթ՝ մարտի 5-ին, Գերմանիայում պաշտոնապես գրանցվել է Ուկրաինայից 27 491 փախստական:

Германия примет всех спасающихся от войны в Украине людей, независимо от их национальности. Такое заявление сделала министр внутренних дел ФРГ Нэнси Фезер (Nancy Faeser) в интервью газете Bild am Sonntag. «Мы хотим спасти жизни. Это не зависит от паспорта», - подчеркнула политик.
По данным Фезер, большую часть беженцев, прибывающих в Германию из Украины, составляют украинцы. Однако и те, кто имел в Украине разрешение на долгосрочное проживание, получают статус беженца, передает «Немецкая волна».
По словам главы МВД ФРГ, таким прибывающим не нужно будет проходить долгую процедуру оформления соответствующего статуса.
По словам Фезер, ограничений на число принимаемых беженцев из  Украины вводиться не будет. «Впервые все страны ЕС принимают военных беженцев, особенно наши восточные соседи. Это совершенно иная ситуация, чем та, которую мы имели до сих пор в Европе», - отмечает она. Самое главное сейчас - это «наилучшее распределение и уход». Тогда вопрос о перегрузке отдельных государств не возникнет, считает Фезер.
«Потери контроля» над потоками беженцев, как это было в 215 году, по оценке министра, на этот раз не будет. «Конечно, сейчас мы более пристально смотрим на то, кто приезжает в Германию. Федеральная полиция усилила контроль на границах. Это также позволяет нам быстрее регистрировать людей. Но ясно и другое: теперь мы хотим помогать быстро и без бюрократических проволочек», - подчеркнула она.
Нэнси Фезер высоко оценила уровень сотрудничества стран-членов ЕС в области помощи украинским беженцам, назвав его «историческим». По оценке ООН, с момента начала войны России против Украины страну покинули уже более одного миллиона людей. По данным Нэнси Фезер, к субботе, 5 марта, в Германии был официально зарегистрирован 27 491 спасающийся от войны в Украине беженец.