Հունգարիան թույլ է տալիս ՆԱՏՕ-ի զորքեր տեղակայել երկրի արեւմտյան հատվածում եւ իր տարածքով զենք մատակարարել ՆԱՏՕ-ի անդամ մյուս երկրներին։ Համապատասխան հրամանագիրը ստորագրել է վարչապետ Վիկտոր Օրբանը, գրում է Hungary today-ը։
Միեւնույն ժամանակ հրամանագրում նշվում է, որ Հունգարիան թույլ չի տա իր տարածքով մահաբեր զենք մատակարարել Ուկրաինային։
Ազգային անվտանգության օպերատիվ խորհրդի նիստից հետո Օրբանն ասել է, որ մասնակիցները գնահատել են պատերազմի իրավիճակը 12-րդ օրվա դրությամբ։ Հրապարակվել է հրամանագիր, որում «հստակեցվում է, որ Հունգարիայի տարածքից Ուկրաինայի տարածք զենք չի կարող փոխադրվել»,- ասել է նա։
Կառավարությունը թույլ է տալիս Հունգարիայի միջոցով ռազմական տեխնիկա եւ զենք փոխանցել ՆԱՏՕ-ի անդամ այլ երկրներ՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի համար, բայց ոչ նույն տեխնիկայի ուղղակի փոխանցումը հունգարա-ուկրաինական սահմանով՝ ո՛չ ցամաքային, ո՛չ օդային:
Օրբանը «տագնապալի» է անվանել, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողություններն ավելի են մոտենում Հունգարիային: Նրա խոսքով՝ արդյունքում փախստականների թիվը կավելանա։ «Մենք պետք է պատրաստ լինենք նրան, որ ստիպված ենք լինելու հոգ տանել ավելի ու ավելի շատ մարդկանց մասին»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Վիշեգրադյան խմբի վարչապետները երեքշաբթի օրը կհանդիպեն Լոնդոնում՝ հինգշաբթի եւ ուրբաթ օրը Փարիզում կայանալիք Եվրամիության վարչապետների հանդիպումից առաջ։ «Մենք կփորձենք կանգնեցնել պատերազմը եւ սկսել բանակցություններ, որոնք կարող են հանգեցնել խաղաղության»,- ասել է նա։

Венгрия разрешает размещение войск НАТО в западной части страны и поставки оружия через ее территорию в другие государства-члены НАТО. Соответствующий указ подписал премьер-министр Виктором Орбан, пишет Hungary today.
При этом в указе отмечается, что Венгрия не позволит поставки летального оружия через свою территорию в Украину.
После заседания оперативного совета национальной безопасности Орбан сообщил, что участники оценили ситуацию на 12-й день войны. Опубликован указ, в котором «уточняется, что никакое оружия не может перевозиться с территории Венгрии на территорию Украины», — сказал он.
Правительство разрешает переброску военной техники и вооружения в другие страны-члены НАТО для Вооруженных сил Украины через Венгрию, но не прямую переброску той же техники через венгерско-украинскую границу ни по суше, ни по воздуху.
Орбан назвал «тревожным» то, что военные действия на Украине смещаются ближе к Венгрии. По его словам, в результате ожидается рост числа беженцев. «Мы должны быть готовы к тому, что нам придется заботиться о растущем числе людей», — сказал он и добавил, что были приняты решения, гарантирующие беспрепятственное сотрудничество между властями и гражданскими организациями.
По его словам, премьер-министры Вышеградской группы встретятся во вторник в Лондоне перед встречей премьер-министров Европейского союза в четверг и пятницу в Париже. «Мы постараемся остановить войну и начать переговоры, которые могут привести к миру», — сказал он.