Ուկրաինայում կենսաբանական լաբորատորիաների ամերիկյան ֆինանսավորման ծավալները ավելի քան 200 մլն դոլար են կազմում, ասվում է ՌԴ պաշտպանության նախարարության հրապարակած նյութերում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Մասնավորապես, ներկայացված են ֆինանսավորվող լաբորատորիաների ենթակառուցվածքը։ Դրանց թվում են գիտահետազոտական ինստիտուտները եւ սանիտարահամաճարակային լաբորատորիաները, որոնցից են՝ Կիեւի Լ. Վ. Գրոմաշեւսկու անվան համաճարակաբանության եւ վարակիչ հիվանդությունների գիտահետազոտական ինստիտուտը, Կիեւի անասնաբուժության ինստիտուտը, Ուկրաինայի առողջապահության նախարարության հանրային առողջության կենտրոնը՝ Կիեւում, Ի․ Ի․ Մեչնիկովի անվան մանրէաբանության եւ իմունոլոգիայի ինստիտուտը՝ Խարկովում, Ի․ Ի․ Մեչնիկովի անվան ուկրաինական գիտահետազոտական հակաժանտախտային ինստիտուտը՝ Օդեսայում, եւ Լվովի համաճարակաբանության եւ հիգիենայի գիտահետազոտական ինստիտուտը: Ընդհանուր առմամբ, ֆինանսավորումը կազմել է մոտ 200 մլն ԱՄՆ դոլար: Ուկրաինայի տարածքում ռազմական-կենսաբանական հետազոտությունների շրջանակներում ԱՄՆ-ի գործունեության ուղղություններից են կենսաբանական իրավիճակի մոնիթորինգը, շտամների եւ կենսանյութերի ընտրությունն ու փոխանցումը, այդ թվում՝ ռազմական անձնակազմից ստացվածները, ինչպես նաեւ՝ գիտահետազոտական աշխատանքները։
Ներկայացված նյութերում ցույց է տրվում նաեւ Եվրոպաում եւ աշխարհում կենսաբանական իրավիճակի վատթարացման քարտեզը։ Մասնավորապես, ՌԴ ՊՆ-ի տվյալներով, Եվրոպայում կարմրուկի ամենաբարձր ցուցանիշները 2018թ․ Ուկրաինան է ցույց տվել։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԶՈւ ռադիացիոն, քիմիական եւ կենսաբանական պաշտպանության զորքերի ղեկավար Իգոր Կիրիլովը հայտնել էր, որ Ուկրաինայում ձեւավորվել է ավելի քան 30 կենսաբանական լաբորատորիաների ցանց, որոնց աշխատանքների պատվիրատուն ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությանը կից Սպառնալիքների նվազեցման գործակալությունն է։
Նրա խոսքով՝ փետրվարի 24-ին դրանք բոլորը Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունից հանձնարարություն են ստացել ամբողջությամբ ոչնչացնել լաբորատորիաներում առկա բիոագենտները։ Զորքերի ղեկավարը նշել է, որ հավաքածուների լուծարման ընթացակարգն ուղղված է դրանց անդառնալի ոչնչացմանը, քանի որ, ըստ ամենայնի, ռազմական կենսաբանական ծրագրի իրագործումը շարունակելու համար անհրաժեշտ ամեն ինչն արդեն հանվել է Ուկրաինայի տարածքից։
Կիրակի օրը ՌԴ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը լրագրողներին ասել էր, որ Ռուսաստանի զինված ուժերը Ուկրաինայում հատուկ գործողության ընթացքում ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող ռազմական կենսաբանական ծրագրի փաստեր են բացահայտել։ Գեներալի խոսքով՝ ուկրաինական կենսաբանական լաբորատորիաների աշխատակիցներից տեղեկատվություն է ստացվել փետրվարի 24-ին հատկապես վտանգավոր պաթոգենների՝ ժանտախտի, սիբիրախտի, տուլարեմիայի, խոլերայի եւ մահացու այլ հիվանդությունների հարուցիչների հրատապ ոչնչացման մասին։

Объемы финансирования США биологических лабораторий в Украине составляют свыше $200 млн, говорится в материалах, которые опубликовало Минобороны РФ, передает ТАСС.
В частности представлена инфраструктура финансируемых лабораторий. В их числе научно-исследовательские институты и санитарно-эпидемиологические лаборатории, среди которых Киевский НИИ эпидемиологии и инфекционных болезней им. Л. В. Громашевского, Институт ветеринарной медицины в Киеве, Центр общественного здоровья Минздрава Украины в Киеве, Институт микробиологии и иммунологии им. И. И. Мечникова в Харькове, Украинский научно-исследовательский противочумный институт им. И. И. Мечникова в Одессе и Львовский НИИ эпидемиологии и гигиены. Всего финансирование составило около $200 млн. Среди направлений деятельности США в рамках военно-биологических исследований на территории Украины - мониторинг биологической обстановки, отбор и передача штаммов и биоматериалов, в том числе полученных от военнослужащих, а также научно-исследовательские работы.
В представленных материалах также показана карта ухудшения биологической обстановки в Европе и мире. В частности, согласно данным МО РФ, в Европе самые высокие показатели заболевания корью в 2018 году показала Украина.
Ранее начальник войск радиационной, химической и биологической (РХБ) защиты Вооруженных сил России Игорь Кириллов сообщил, что в Украине была сформирована сеть из более чем 30 биологических лабораторий, заказчиком работ которых является Агентство по сокращению угрозы при Министерстве обороны США.
По его словам, 24 февраля все они получили задачу от Министерства здравоохранения Украины полностью уничтожить биоагенты, находящиеся в лабораториях. Начальник войск отметил, что порядок ликвидации коллекций направлен на их безвозвратное уничтожение, так как, по всей видимости, все необходимое для продолжения реализации военно-биологической программы уже вывезено с территории Украины.
В воскресенье официальный представитель Минобороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков заявил журналистам, что Вооруженные силы РФ в ходе спецоперации на Украине вскрыли факты реализуемой военно-биологической программы, финансируемой США. По словам генерала, от сотрудников украинских биолабораторий была получена информация об экстренном уничтожении 24 февраля особо опасных патогенов: возбудителей чумы, сибирской язвы, туляремии, холеры и других смертельных болезней.