Օկուպանտի ավիահարվածներից յուրաքանչյուր մահվան համար պատասխանատու են նրանք, որոնք անվտանգ չդարձրեցին մեր երկինքը։ Այս մասին իր ուղերձում ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հաղորդում է «УНИАН»-ը։
«Արդեն 13 օր է՝ լսում ենք խոստումներ, որ կօգնեն փակել երկինքը, մեզ կփոխանցեն ինքնաթիռներ»,- նշել է նա։
«Ուկրաինայում ավիահարվածներից յուրաքանչյուր մահվան համար պատասխանատու են Ռուսաստանը, ռուս զինծառայողները, նրանք, որոնք հանցավոր հրամաններ են արձակում են եւ կատարում դրանք, նրանք, որոնք գիտակցաբար ոչնչացնում են Ուկրաինայի ժողովրդին։ Մեղավոր են օկուպանտները։ Սակայն մեղավոր են նաեւ նրանք, որոնք արդեն 13 օր այնտեղ՝ Արեւմուտքում, իրենց կաբինետներում չեն կարողանում անհրաժեշտ որոշում կայացնել։ Մեղավոր են նրանք, որոնք անվտանգ չդարձրեցին մեր երկինքը ռուս մարդասպաններից։ Նրանք, որոնք չփրկեցին մեզ ավիահարվածներից, ռումբերից, հրթիռներից, բայց կարող էին»,- շեշտել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ քաղաքներում հարյուր հազարավոր մարդիկ կյանքի եւ մահվան շեմին են։
«Կենսական կարեւորություն ունի հակահրթիռային պաշտպանությունը։ Կենսական կարեւորություն»,- նկատել է Ուկրաինայի նախագահը։

Ответственность за каждую смерть в Украине от авиаударов оккупантов и на тех, кто до сих пор не обезопасил украинское небо. Об этом заявил президент Владимир Зеленский в своем обращении, передает УНИАН.
Он отметил, что уже 13 дней, когда мы слышим обещания, 13 дней, «когда нам говорят, что вот-вот будет помощь в небе, будут самолеты, нам их передадут».
«Вина за каждую смерть каждого человека в Украине от авиаударов и в заблокированных городах – безусловно, на российском государстве. На российских военных. На тех, кто отдает и кто выполняет преступные приказы. Кто нарушает все правила ведения войны. Кто сознательно уничтожает украинский народ. Вина – на оккупантах. Но ответственность за это – и на тех, кто уже 13-ть дней не может принять где-то там на Западе, где-то там в кабинетах очевидно необходимое решение. На тех, кто до сих пор не обезопасил украинское небо. От русских убийц. Кто не спас наши города от авиаударов. От этих бомб, ракет. Хотя может. Кто не помогает снять блокаду», - подчеркнул Зеленский.
Президент подчеркнул, что сотни и сотни тысяч людей в городах на грани – между жизнью и смертью.
«Буквально. А не так, как звучит в комментариях политиков о предоставлении Украине жизненно необходимой боевой авиации. Жизненно необходимой противоракетной обороны. Жизненно необходимо!» - заметил глава государства.