Չնայած կանչերի քանակը մի փոքր նվազել է, այնուամենայնիվ Շտապօգնությունը Երեւանում շարունակում է սպասարկել օրական շուրջ 480 կանչ, որոնց մեծ մասը՝ կապված սիրտ-անոթային պաթոլոգիաների հետ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման մանրամասներ ներկայացրեց «Շտապ բուժօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը։
«Սիրտ-անոթային հիվանդություններին առնչվող կանչերը, անկախ տարվա եղանակից, Հաաստանում միշտ էլ առաջին տեղն են գրավում։ Ինչ վերաբերում է ամռան ամիսներին հաճախ հանդիպող արեւահարության դեպքերին, ապա նման կանչեր այս տարի դեռեւս չենք ունեցել։ Դրա փոխարեն որոշ թվով կանչեր գրանցվել են մրսածության, տրավմաների պաթոլոգիաներով, իսկ սննդից թունավորման դեպքերով պայմանավորված կանչեր վերջին ժամանակներս առհասարակ չեն եղել»,- ամփոփեց Թագուհի Ստեփանյանը։
Նշենք, որ Առողջապահության նախարարության կողմից սահմանված չափորոշիչների համաձայն՝ Շտապօգնության բուժանձնակազմը կանչի հասցե պետք է հասնի առավելագույնը 7- 12 րոպեի ընթացքում, նշված հասցեում պետք է մնա եւ հիվանդի պաթոլոգիան որոշի 20 րոպեում։
Նշենք նաեւ, որ վերջերս Չինաստանից Հայաստան ժամանակակից տեխնիկայով հագեցած շտապօգնության 88 մեքենա է բերվել, որոնք հավասարաչափ բաշխվել են Երեւանի եւ մարզերի բուժհաստատությունների միջեւ։

Несмотря на то, что количество вызовов «скорой помощи» в Ереване сократилось, тем не менее, ежедневно обрабатывается около 480 вызовов, большая часть из которых связана с сердечно-сосудистыми патологиями. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявила директор службы «скорой помощи» Еревана Тагуи Степанян.
«Вызовы в связи с сердечно-сосудистыми патологиями вне зависимости от времени года в Армении всегда занимают первое место. Что касается частых в летнее время солнечных ударов, то в этом году таких вызовов не было. Вместо этого были вызовы в связи с простудой, травмами. Также не было вызовов в связи с пищевыми отравлениями», - сказала она.
Заметим, что по установленным Министерством здравоохранения стандартам медперсонал «скорой помощи» должен прибыть на место вызова в течение 7-12 минут, а патология больного должна быть определена на месте в течение 20 минут.
Также отметим, что недавно из Китая в Армению было ввезено 88 машин «скорой помощи», оснащенных современной техникой. Они были равномерно распределены между медучреждениями Еревана и областей страны.