Սողոմոնյան կղզիները հայտարարել են, որ Խաղաղ օվկիանոսի կղզիներում չինական ռազմաբազայի տեղակայում թույլ չեն տա՝ չնայած Պեկինի հետ անվտանգության պայմանագիր կնքելու պլաններին:
Երկու երկրների պաշտոնյաների կողմից անվտանգության համաձայնագրի նախագծի նախաստորագրման հաջորդ օրը Սողոմոնյան կղզիների վարչապետ Մանասե Սոգավարեի գրասենյակը հայտարարել էր, որ համաձայնագիրը ռազմաբազայի ստեղծում չի ենթադրում, փոխանցում է Reuters-ը:
Սոգավարեն Չինաստանի հետ անվտանգության պայմանագրի մանրամասները չի հրապարակել։ Նախարարները դեռ չեն ստորագրել այն։
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ անվտանգության համաձայնագրի «ելակետը» մարդկանց եւ ունեցվածքի անվտանգության ապահովումն է:
«Դրանում որեւէ ռազմական ենթատեքստ չա,- ուրբաթ լրագրողներին ասել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը:- Համապատասխան դիտողություններն ու շահարկումները ԶԼՄ-ներում անհիմն են».

Соломоновы Острова заявили, что не допустят размещения китайской военной базы на территории тихоокеанских островов, несмотря на планы подписать пакт о безопасности с Пекином.
На следующий день после того, как официальные лица двух стран парафировали проект соглашения о безопасности, канцелярия премьер-министра Соломоновых Островов Манассе Согаваре заявил, что соглашение не предполагает создание военной базы, передает Reuters.
Согаваре не обнародовал подробности соглашения о безопасности с Китаем. Министры еще не подписали его.
Министерство иностранных дел Китая заявило, что «отправной точкой» соглашения о безопасности является обеспечение безопасности людей и сохранности имущества.
«В нем нет никакого военного подтекста», — заявил журналистам на ежедневном брифинге в пятницу официальный представитель министерства иностранных дел Китая Чжао Лицзянь.