ԿԺԴՀ-ն Հարավային Կորեային գլխավոր հակառակորդ չի համարում եւ չի պատրաստվում առաջինը հարձակվել նրա վրա, սակայն էսկալացման դեպքում պատրաստ է միջուկային զենք կիրառել Սեուլի դեմ։ Այս մասին հայտարարել է ԿԺԴՀ առաջնորդի քույրը՝ Կիմ Յո Չժոնը, ում խոսքերը մեջբերում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը։
«Եթե մեզ չսադրեն, մենք երբեք առաջինը չենք հարվածի։ ԿԺԴՀ-ն ոչ մի կրակոց չի արձակի Հարավի ուղղությամբ: Մենք Հարավային Կորեային մեր գլխավոր հակառակորդը չենք համարում: Եթե Հարավային Կորեայի զինված ուժերը ռազմական գործողություններ չձեռնարկեն մեր դեմ, նրանք մեր բանակի թիրախը չեն համարվի»,- ասել է Կորեայի Աշխատավորական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի պրոպագանդայի եւ ագիտացիայի բաժնի ղեկավարի տեղակալ Կիմ Յո Չժոնը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իսկ եթե Հարավային Կորեան ընտրի ռազմական առճակատումը, մեր միջուկային ուժերը ստիպված կլինեն կատարել իրենց պարտականությունները»,- եզրափակել է Կիմ Յո Չժոնը: Ավելի վաղ նա նշել էր, որ Փհենյանը դեմ է պատերազմին, քանի որ Կորեական թերակղզու բնակիչները «մեկ ժողովուրդ» են։

North Korea does not consider South Korea the main adversary and is not going to attack it first, but is ready to use nuclear weapons against Seoul in the event of an escalation, said North Korean leader's sister, Kim Yo-jong, Central News Agency of Korea reported.
North Korea will not fire a single shot towards the South. If the South Korean armed forces do not take military action against us, they will not be considered a target for our army, said Kim Yo-jong, deputy head of the Propaganda and Agitation Department of the Central Committee of the Workers' Party of Korea.
If South Korea chooses a military confrontation, our nuclear forces will be forced to do their duty, Kim Yo-jong concluded. Somewhat earlier, she noted that Pyongyang opposes the war, since the inhabitants of the Korean Peninsula are one people.