Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը ռուսական տնտեսության դեմ նոր պատժամիջոցների առաջարկներ է ներկայացրել, հայտնում է BBC-ն։
Իր հայտարարության մեջ նա Մոսկվային մեղադրել է «դաժան եւ անողոք պատերազմի» մեջ եւ ասել է, որ Ուկրաինայում նրա ենթադրյալ վայրագությունները «չեն կարող եւ չեն մնա անպատասխան»:
Նրա առաջարկած միջոցառումները ներառում են.
Ռուսաստանից ածուխի ներմուծման արգելք,
Ռուսաստանի չորս հիմնական բանկերում, այդ թվում՝ երկրի երկրորդ խոշոր բանկում՝ ՎՏԲ-ում, գործարքների ամբողջական արգելք,
ԵՄ նավահանգիստներ ռուսական նավերի եւ Ռուսաստանի կողմից շահագործվող նավերի մուտքի արգելք,
Արտահանման հետագա արգելքներ՝ «ուղղված են Ռուսաստանի համար խոցելի ոլորտներին», ինչպիսիք են տրանսպորտային սարքավորումները,
Ապրանքների այդ թվում՝ ծովամթերքի, ալկոհոլի եւ փայտանյութի ներմուծման նոր արգելքներ,
Լրացուցիչ հասցեական միջոցառումներ, ներառյալ Ռուսաստանի պետական մարմինների ֆինանսական աջակցության դադարեցումը:

Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен представила предложения по новым санкциям, направленным против российской экономики, сообщает BBC.
В своем заявлении она обвинила Москву в «жестокой и беспощадной войне» и сказала, что ее предполагаемые злодеяния в Украине «не могут и не будут оставлены без ответа».
Предложенные ею меры включают:
запрет на импорт угля из России,
полный запрет на проведение операций в четырех ключевых российских банках, среди которых второй по величине банк страны – ВТБ,
Запрет на заход российских судов и судов, управляемых Россией, в порты ЕС,
Дальнейшие запреты на экспорт, «направленные на уязвимые для России области», такие как транспортное оборудование,
Новые запреты на импорт продукции, включая морепродукты, алкоголь и древесину,
Дополнительные адресные меры, включающие прекращение финансовой поддержки российских государственных органов.