Բեռլինը որոշել է չհանրայնացնել Ուկրաինային աջակցության համար ուղարկված զենքերը։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքը՝ հավելելով, որ Գերմանիան կօգնի Կիեւին պահպանել ավելի առաջադեմ սպառազինության համակարգեր եւ ուսուցանել զինվորներին՝ դրանք օգտագործելու համար, հաղորդում է Reuters-ը։
«Մենք մատակարարել ենք հակատանկային հրթիռներ, «Սթինգերներ» եւ այլ զինատեսակներ, որոնց մասին երբեք չենք խոսել հրապարակավ, ուստի այդ մատակարարումները արագ են իրականացվել»,-ասել է նա Ռիգայում իր լատվիացի գործընկերոջ հետ մամուլի ասուլիսում:
Հարցին, թե արդյոք Գերմանիան կուղարկի Panzerhaubitze 2000 հրետանային համակարգ, որը, ըստ որոշ փորձագետների, պետք է Ուկրաինային՝ Դոնբասում ռուսական զորքերի դեմ կիրառման համար, նա ասել է , որ Գերմանիան կսովորեցնի Կիեւի զինվորականներին օգտագործել եւ պահպանել ավելի առաջադեմ համակարգեր, որոնք կարող են ստանալ այլ երկրներից:
«Եթե գործընկերները մատակարարեն հրետանի, որը մենք այլեւս չենք կարող մատակարարել, մենք կօգնենք վերապատրաստման հարցում»,-ընդգծել է Բերբոքը։

Берлин решил не обнародовать все оружие, которое отправил для поддержки Украины. Об этом заявила министр иностранных дел Анналена Бербок, добавив, что Германия поможет Киеву поддерживать более совершенные системы вооружений, и обучать солдат их использованию, передает Reuters.
«Мы доставили противотанковые ракеты, «Стингеры» и другое оружие, о котором мы никогда не говорили публично, поэтому эти поставки были произведены быстро», — сказала она на пресс-конференции в Риге со своим латвийским коллегой.
На вопрос, отправит ли Германия артиллерийскую систему Panzerhaubitze 2000, которая, по мнению некоторых экспертов, нужна Украине для проведения контратаки против российских войск в Донбассе, она ответила, что Германия будет обучать киевских солдат использованию и обслуживанию более совершенных систем, которые она может получить от других стран.
«Если партнеры поставят артиллерию, которую мы больше не можем поставить, мы поможем с обучением и обслуживанием», — сказала она.