ԱՄՆ պետքարտուղարությունը որոշում է կայացրել Սիրիայում ԱՄՆ դեսպանատան այն աշխատակիցների տարհանման մասին, որոնց ներկայությունը ծայրահեղ կարեւոր չէ դիվանագիտական առաքելության աշխատանքի համար: Կտարհանվեն նաեւ դիվանագետների հարազատները:
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին», ԱՄՆ պետքարտուղարությունը կոչ է անում Սիրիայում գտնվող ԱՄՆ բոլոր քաղաքացիներին, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, անհապաղ թողնել երկիրը, իսկ մյուսներին` ձեռնպահ մնալ Սիրիա այցելելուց, որտեղ շարունակվում են անկայուն իրավիճակն ու անկարգությունները:
Հիշեցնենք, որ Սիրիայում վերջին 4 ամսում անցկացվում են զանգվածային բողոքի ակցիաներ` նախագահ Բաշար ալ Ասադի հրաժարականի եւ արմատական բարեփոխումների անցկացման պահանջով: Իրավապաշտպան կազմակերպությունների տվյալներով, այդ ընթացքում բախումներին զոհ է գնացել ավելի քան 1,35 հազար մարդ, մոտ 3 հազարը համարվում է անհետ կորած:

Госдепартамент США принял решение об эвакуации тех сотрудников посольства в Сирии, чье присутствие не является крайне важным для работы дипмиссии, а также родственников дипломатов в связи с неспокойной ситуацией в стране. Как сообщает «Эхо Москвы» со ссылкой на РИА «Новости», Госдеп также призывает всех граждан США, находящихся в Сирии, немедленно покинуть страну из соображений безопасности, а всех остальных - воздержаться от любых поездок в охваченную беспорядками Сирию.
Напомним, что в Сирии в последние 4 месяца проходят массовые демонстрации протеста с требованием отставки ныне действующего президента Башара Асада и проведения кардинальных реформ. По данным сирийских правозащитников, за это время в столкновениях с силами безопасности погибли более 1,35 тыс. человек, почти 3 тыс. - пропали без вести.